Jesteś tutaj: biskupiec.pl > główna
Adres Urzędu
Urząd Miejski w Biskupcu
ul. Aleja Niepodległości 2
11-300 Biskupiec
tel. (0-89) 715 01 10
fax (0-89) 715 24 37
www.biskupiec.pl
ratusz@biskupiec.pl
POŁOŻENIE

Gmina Biskupiec leży w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, na pograniczu pojezierzy olsztyńskiego i mrągowskiego.
GMINA BISKUPIEC
Biskupiec jest siedzibą Gminy Biskupiec powstałej
z połączenia dwóch jednostek administracyjnych
- miasta Biskupiec
- gminy Biskupiec.


ARCHIWUM - ROK 2003 W BISKUPCU
 
Archiwum 2003
2002
2003
2004
2006
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2003-12-23
ŚWIĄTECZNY PODARUNEK DLA OSP

23 grudnia 2003r. odbyło się uroczyste przekazanie dla OSP Stanclewo samochodu strażackiego Mercedes 608. Ten od dawna oczekiwany prezent przekazał na ręce Burmistrza Marka Domina i Sołtysa Jerzego Milewskiego w imieniu niemieckich strażaków z Radevormwald, były mieszkaniec Stanclewa Pan Bronisław Leadewig.

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście m.in. Komendant Gminny OSP i redaktor Gazety Olsztyńskiej. Zadeklarowano, że zapoczątkowana współpraca pomiędzy strażakami z naszej gminy a strażakami z Radevormwald owocować będzie w przyszłości nowymi inicjatywami.

 

2003-12-19
MIKOŁAJKI NA RYNKU

19 grudnia 2003 zorganizowano "Mikołajki na Rynku", w których uczestniczyły dzieci z Biskupca i okolic. Dzieci brały udział w różnego rodzaju konkursach takich jak: przebranie świąteczne czy wygryzanie w suchych waflach gwiazdy betlejemskiej. Uczniowie Biskupieckich szkół stroili drzewka rosnące w centrum, recytowali wierszyki i śpiewali piosenki.

Wszystkie "grzeczne" dzieci otrzymały od Mikołajów słodkie upominki ufundowane przez niezawodnych sponsorów. "Śnieżynki" wydawały zmarzniętym maluchom gorącą herbatę. W imprezie udział wzięło około 800 dzieci i rodziców. Wesoła zabawa zakończyła się o godz. 17.00

 

2003-12-19
SPOTKANIE WIGILIJNE

19 grudnia 2003 r. w godz. 13.00 - 16.00 odbyło się Wigilijne spotkanie, które pod honorowym patronatem Burmistrza Biskupca zorganizowała Restauracja "Stara Kaflarnia". W spotkaniu udział wzięło około 100 osób - podopiecznych Domu Dziennego Pobytu oraz samotnych i potrzebujących mieszkańców z terenu Miasta i Gminy Biskupiec. Gospodarz Wigilii Burmistrz Marek Domin złożył zebranym świąteczne życzenia.

Po podzieleniu się opłatkiem i serdecznych życzeniach Irena Graboś kierownik Restauracji "Stara Kaflarnia'' zaprosiła wszystkich do wigilijnego stołu. Wśród dwunastu tradycyjnych potraw przygotowanych przez pracowników restauracji najbardziej smakowały potrawy z ryb i kluski z makiem. Zespół "Wrzos" rozśpiewał kolędami i pastorałkami całą salę i do wspólnego śpiewu wszyscy chętnie się włączyli.

Atmosfera zimowego popołudnia "gdy wszystkim wszyscy ślą życzenia" na długo pozostanie w pamięci uczestników Wigilii.

 

2003-12-04

Oferta edukacyjna niepublicznego przedszkola "Jacek i Agatka"

Już od 4.01.2004 r. będzie można wysłac maluchy do Niepublicznego Przedszkola "Jacek i Agatka". W nowej placówce położono nacisk na:

  • Uwzględnienie pełnego rozwoju dziecka,
  • Wychowanie dziecka na otwartego, odważnego i przedsiębiorczego człowieka, dobrze radzącego sobie z codziennymi zmaganiami, bo uważamy, że przedszkole to pierwszy uniwersytet Twojego dziecka.

Niepubliczne Przedszkole Jacek i Agatka realizuje nauczanie i wychowanie w zakresie Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego, autorskiego programu prof. Gruszczyk - Kolczyńskiej i innowacji pedagogicznej Naturalna Nauka Języka.

Niepubliczne Przedszkole Jacek i Agatka prowadzone będzie przez mgr Katarzynę Kotecką (nauczycielkę dyplomowaną; wykształcenie wyższe magisterskie, ukończone Studia Podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania oświatą - Menedżer Oświaty, udział w wielu kursach i warsztatach metodycznych m.in. Naturalna Nauka Języka, Matematyka w przedszkolu, Metody aktywizujące, Pedagogika zabawy. Pani Kotecka posiada 15 letni staż pracy w Samorządowym Przedszkolu Nr 5 w Biskupcu na stanowisku nauczyciela)

Atuty Niepublicznego Przedszkola Jacek i Agatka to:

  • Niższa opłata stała - 80 zł
  • Dogodne godziny otwarcia: 6.30 - 16.30
  • Wykształcona, otwarta i przyjazna dziecku kadra pedagogiczna
  • Atrakcyjne wyjazdy w ciekawe miejsca ( basen, Małpi Gaj, ogród zoologiczny, Teatr Lalek i inne)
  • Zamiast tradycyjnego leżakowania proponujemy Twojemu dziecku odpoczynek w Kąciku Śpiocha, wśród kolorowych i miękkich poduszek
  • Informatyka dla najmłodszych, rytmika, język angielski, dla chętnych religia
  • Wiele uroczystości i imprez przedszkolnych

Więcej informacji o przedszkolu uzyskasz na zebraniu informacyjnym, które odbędzie się w sali gimnastycznej Samorządowego Przedszkola Nr 6 w dniu 9.12.2003 r. o godz. 16.00

 

2003-12-02
Dajmy dzieciom uśmiech

"Dajmy dzieciom uśmiech" to koncert zorganizowany przez Dziecięce Artystyczne Koncerty Integracyjne "DAKI" , Towarzystwo Ochrony Praw i Godności Dziecka "Wyspa" i Polską Fundację im. Roberta Schumana, 25 listopada w Biskupieckim Domu Kultury.

Patronat honorowy nad imprezą objęli :
Andrzej Ryński - Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego oraz Marek Domin - Burmistrz Biskupca.

Impreza zorganizowana została w ramach Ogólnopolskich Spotkań Integracyjnych. W godzinach przedpołudniowych odbyły się trzy koncerty, w których wzięło udział około 1000 dzieci, ze szkół podstawowych z terenu miasta i gminy (S.P. nr 2 Biskupiec, S.P. nr 3 Biskupiec, S.P. Borki Wielkie, S.P. Bredynki, S.P. Kobułty, S.P. Węgój oraz dzieci z ośrodka PSnROzUU w Biskupcu).

Podczas koncertu wystąpiły zespoły muzyczne i taneczne z ośrodków kultury w Biskupcu i Olsztynku oraz Halina Benedyk, która wykonała hymn "Dajmy dzieciom uśmiech". Koncert dynamicznie prowadzony przez konferansjera przeplatany był konkursami z nagrodami, a wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki.

Po trzech koncertach dało się zauważyć, iż impreza spełniła swoje założenia programowe - wszystkie dzieci wychodziły z sali widowiskowej BDK zadowolone i uśmiechnięte!!! W godzinach popołudniowych odbył się Koncert Galowy, którego głównym punktem było wręczenie Certyfikatów Dobroczynności dla osób szczególnie wyróżniających się w udzielaniu pomocy dzieciom i młodzieży. Wśród wyróżnionych znaleźli się: p. Elżbieta Niewęgłowska dyr. S.P. nr 3 w Biskupcu, Mirosława Wojtuń - Kancelaria Notarialna, Firma Mardi, Jan Sarzyński - Prezes firmy "Styropol", Roman Zduniak - Kancelaria Notarialna, Zofia Sarnowska - kwiaciarnia w Biskupcu oraz Jacek Waksmundzki - Prezes warszawskiej firmy "Candela".

Gwiazdą wieczoru był olsztyński zespół "Hitano", który zaprezentował wspaniały repertuar piosenek romskich. Tego dnia sala widowiskowa BDK "pękała w szwach", również po tym koncercie można było zauważyć uśmiech i zadowolenie u starszych mieszkańców naszego miasta.

Foto: "FHU M&R BARTYCHA"

 

2003-11-27

Debata "Jaka przyszłość miasta i Gminy Biskupiec ?"

15 listopada 2003 r. w Biskupieckim Domu Kultury Burmistrz Marek Domin zorganizował debatę nt. "JAKA PRZYSZŁOŚĆ MIASTA I GMINY BISKUPIEC?". Do Sali widowiskowej przybyło ok. 350 osób. Po uroczystym otwarciu Burmistrz przedstawił mieszkańcom kierownictwo Urzędu Miejskiego po czym rozpoczął prezentację multimedialną, w której podsumował roczną pracę, oraz omówił m.in.:

  • inwestycje zrealizowane w 2003 roku
  • propozycję planu zagospodarowania przestrzennego miasta,
  • plan zagospodarowania jeziora Dadaj, które ma zachęcić turystów do wypoczynku na terenie miasta i gminy

Przerywnikami imprezy były występy Kapeli Jakubowej oraz mrągowskiego Studia Wokalnego "Sukces". Debatę zwieńczyło wręczenie dwóch wyróżnień za wieloletnią pracę dla Stanisławy Mikuły i Jerzego Kowalskiego.

Dane statystyczne dotyczące pracy Burmistrza:

  • podczas poniedziałkowych dyżurów Burmistrz przyjął 826 mieszkańców,
  • przeprowadzono remonty w 69 budynkach, których właścicielem lub współwłaścicielem jest Gmina,
  • powstały 93 a zlikwidowano 74 podmioty gospodarcze,
  • sprzedano 12 lokali mieszkalnych i 4 lokale użytkowe,
  • złożono 72 projekty o dotacje, 39 zrealizowano,
  • Gmina wydała na inwestycje 5,9 mln zł., na które pozyskała z zewnątrz 2 mln, w tym czasie bezrobocie w gminie zmalało o 279 osób.

 

2003-11-27

Akcja pomocy żywnościowej osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej

Gmina Biskupiec aktywnie uczestniczy w realizacji Rządowego Programu " Nieodpłatnego przekazania żywności z zapasów Agencji Rynku Rolnego w 2003 r na potrzeby jednostek organizacyjnych pomocy społecznej i organizacji pozarządowych wykonujących zadania z zakresu pomocy społecznej ".

W zakresie realizacji niniejszego programu Gmina Biskupiec podjęła współpracę z Bankiem Żywności w Olsztynie, w wyniku której pozyskano ogółem 16913,38 kg. żywności w formie konserw mięsnych z przeznaczeniem na pomoc osobom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji bytowej.

W celu ustalenia racjonalnych zasad dystrybucji żywności, z inicjatywy Sekretarza Gminy - Pani Marii Szarek została zorganizowana Społeczna Komisja z udziałem:

  • Sekretarza Gminy Biskupiec - Marii Szarek
  • "Caritas" w Biskupcu - Ks. Wiesława Badury
  • Przedstawiciela Rady Miejskiej w Biskupcu - Jerzego Sporysza,
  • Przedstawiciela Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej - Wandy Gańko,
  • Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - Danuty Plucińskiej,
  • Kierownika Sekcji Pomocy Środowiskowej MOPS - Ireny Kondrat.

W wyniku prac komisji wyłoniono dystrybutorów żywności oraz ustalono poniższe zasady dystrybucji:

  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - udziela pomocy żywnościowej na rzecz swoich podopiecznych oraz innych osób znajdujących się w trudnych warunkach bytowych, po uprzednim ustaleniu sytuacji bytowej przez pracowników socjalnych,
  • Polski Komitet Pomocy Społecznej - Oddział w Biskupcu - udziela pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji bytowej, rekomendowanym przez Organizacje Społeczne i Stowarzyszenia działające na terenie naszej gminy oraz Sołtysów.

Do chwili obecnej tą formą pomocy objęto 5224 mieszkańców.

 

2003-11-18
11 listopada - Święto Niepodległości

Uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 10.00 mszą w intencji Ojczyzny w Kościele Jana Chrzciciela. Po mszy przedstawiciele szkół, stowarzyszeń kombatanckich i administracji samorządowej złożyli kwiaty a harcerze zaciągnęli wartę honorową pod Pomnikiem "Poległym w Walce o Polskość Tych Ziem".

Tego dnia w Miejskiej Hali Sportowej z okazji Święta Niepodległości zorganizowano I Halowy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Biskupca.

Organizatorami imprezy byli: Gimnazjum Publiczne nr 1, Rada M-G Z LZS w Biskupcu, Urząd Miejski w Biskupcu. W turnieju udział wzięło 13 drużyn z terenu miasta i gminy w kategorii OPEN łącznie 117 zawodniczek i zawodników.

2003-11-18

Podsumowanie rocznej pracy w zakresie inwestycji i remontów w gminie Biskupiec.

Galeria zdjęć obiektów i inwestycji

1. Rozbudowa komunalnej oczyszczalni ścieków w Rzecku gm. Biskupiec z budową kanalizacji sanitarnej w rejonie miejscowości Rukławki i Najdymowo gm. Biskupiec z przykanalikami - środki SAPARD
Nakłady: 2.222,198 Termin wykonania: 06-09.2003

2. Przebudowa z rozbudową budynku koszar wojskowych na budynek mieszkalny 55 rodzinny przy ul. Al. Broni 9 w Biskupcu. Wykonano: rozbiórki. W realizacji: ściany międzymieszkaniowe i działowe, piony wod-kanaliz. instalacje wewn. elektryczne, stolarka okienna, ocieplenie elewacja, przyłącze wod.-kan.
Nakłady: 1.955,228 Termin wykonania: w trakcie realizacji

3. Przebudowa pomieszczeń na Biuro Informacji Turystycznej i Lokal Gastronomiczny przy pl. Wolności 5c i 5d. Przebudowa pomieszczeń sklepowych w tym: wymiana stolarki okiennej instalacji elektrycz., wod.-kan. i co, ścianki działowe, roboty tynkarskie, posadzkowe, malarskie wew. oraz zew., elewacja
Nakłady: 90.300 Termin wykonania: 05.2003

4. Budowa zaplecza gastronomicznego"Chata Warmińska". Wykonanie obiektu drewnianego pokrytego gontem bitumicznym, podłoga drewniana na legarach mocowanych do podwalin, instalacja elektryczna i wod.-kan.
Nakłady: 16.000 20.05- 15.06.2003

5. Budowa zewnętrznej sieci wodociągowej do miejsc Nasy i Kojtryny. Rurociągi z PVC, dł. 3525 m
Nakłady: 110.434 Termin wykonania: 14.07- 24.07.2003

6. Remont chodników w ciągu drogi krajowej nr 57 przy ul. Mickiewicza i A.Krajowej w Biskupcu. Zakres prac: rozbiórka istniejącego chodnika z płytek betonowych, położenie nawierzchni z polbruk ul.A.Krajowej- 639 m2, ul. Mickiewicza - 402 m2
Nakłady: 41.000 w tym 26.000 Zarząd Dróg Krajowych Termin wykonania: 03.06- 25.07.2003r.

7. Remont chodnika w Biesowie. Chodnik z kostki polbruk o pow. 225,0 m2
Nakłady: 20.100 w tym 11.600 Zarz Dr. Kraj Termin wykonania: 18.07- 01.08.2003

8. Remonty świetlic na terenie gm. Biskupiec: Kobułty, Dworzec, Stanclewo, Droszewo, Lipowo, Rzeck, Zarębiec, Dymer
Nakłady: 75.000 Termin wykonania: w trakcie realizacji

9. Elewacja budynku sali sportowej przy Al. Broni. Zakres rzeczowy: ocieplenie i wyprawa zewnętrzna
Nakłady: 114.905 z tego Gmina 38.165 Termin wykonania: 08-09.2003

10. Budowa wiat przystankowych w miejsc: Stryjewo, Rzeck Lipowo, Droszewo, Labuszewo, Kojtryny, Dworzec. Zakres rzeczowy: wiata drewniana kryta dachówką fundament kamienny, posadzka - kostka polbruk
Nakłady: 69.000 Termin wykonania: 28.08- 15.09.2003

11. Dostawa stolarki okiennej dla szkół podst. w miejsc: Borki Wielkie, Kobułty, Czerwonka, SP nr 2 i nr 3 oraz Gimnazjum Publiczne w Biskupcu. Okna PVC łącznie 393 szt.
Nakłady: 412.448 Termin wykonania: 12.08-12.09.2003

12. Remonty dachów w budynkach komunalnych na terenie miasta Biskupca. Roboty wykonane przy ul. Wiosenna 1, A.Krajowej 28, Chrobrego 1-3, Chopina 7, Żeromskiego1, Niepodległości 35, Szpitalna 7, Niepodległości 3, Kryniczna 11, Czynu Społecznego 8A,8B Do wykonania przy ul. Niepodległości 9,13, Ogrodowa 4,5,6,7, Bogusławskiego 4, Warszawska 9
Nakłady: 269.000 Termin wykonania: 07.12. 2003

13. Droga do Parlezy Wielkiej. Nawierzchnia bitermiczna na podbudowie z kruszywa naturalnego. Długość 234 mb
Nakłady: 147.440 Termin wykonania: 09.2003

14. Elewacja budynku Szkoły Podst. Nr 2
Nakłady: 14.267 Termin wykonania: 10.2003

15. Przebudowa Domu Kultury w Mojtynach na mieszkania.
Nakłady: 240.000 Termin wykonania: w realizacji

16. Budowa oświetlenia dróg gminnych: w Droszewie, Dworcu i przy ul. Poznańskiej w Biskupcu
Nakłady: 19.500 Termin wykonania: w realizacji

17. Adaptacja budynku szkoły w Labuszewie na mieszkania
Nakłady: 30.000 Termin wykonania: w realizacji

18. Zakup pojemników do selektywnej zbiórki odpadów
Nakłady: 40.000 Termin wykonania: 10.2003

19. Remont parkingu przy ul. Sądowej w Biskupcu
Nakłady: 12.000 Termin wykonania: 10.2003

Podsumowanie

Łączna wartość inwestycji oraz remontów do realizacji w tym: 5.898.821
- inwestycje 3.521 844
- remonty 393 767
Finansowanie inwestycji:  
- środki własne 1.558 020
- środki zewnętrzne 1.963 824

 

2003-10-02

Posiedzenie Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich w Biskupcu

Dnia 2 pażdziernika 2003 w siedzibie Urzędu Miejskiego w Biskupcu odbyło się posiedzenie Związku Gmin Warmińsko- Mazurskich, w którym uczestniczyli burmistrzowie i wójtowie z województwa. warmińsko-mazurskiego.

Po spotkaniu uczestnicy udali się na poczęstunek zorganizowany przez mieszkańcow Biesowa, będących laureatami tegorocznego konkursu "Czysta i Piękna Zagroda - Estetyczna Wieś '2003".

 

2003-09-19

Dożynki 2003 - Borki Wielkie - 14.09.2003 r.

W dożynkach brało udział 17 sołectw: Biskupiec-Kolonia, Biesowo, Botowo, Bredynki, Czerwonka, Droszewo, Kamionka, Kobułty, Łabuchy, Labuszewo, Mojtyny, Rasząg, Lipowo, Rukławki, Zabrodzie, Parleza Wielka, Borki Wielkie. Nie uczestniczyły następujące sołectwa: Biesówko, Kojtryny, Najdymowo, Nowe Marcinkowo, Rudziska, Rzeck,Sadowo, Stanclewo, Węgój, Stryjewo, Wilimy, Zarębiec.

W "KONKURSIE WIEŃCÓW" wzięło udział 11 sołectw: Biskupiec-kolonia, Biesowo, Botowo, Czerwonka, Droszewo, Kamionka, Kobułty, Labuszewo, Mojtyny, Lipowo, Borki Wielkie. Najładniejsze wieńce wykonali mieszkańcy sołectwa: Biesowo, Mojtyny, Czerwonka i Kamionka.

Wice Starosta i Burmistrz podczas prezentacji stoisk
Starostowie dożynek Danuta i Adam Kozyrscy z Borek Wielkich wręczyli bochen chleba z tegorocznych żniw Burmistrzowi Biskupca Markowi Dominowi

Delegacje sołeckie wyróżniły się wieloma atrakcyjnymi i pomysłowymi prezentacjami.: Biskupiec kol. - bryczka i stroje, Botowo - OSP, Bredynki - pokaz motolotni, Droszewo - stare stroje strażackie, Kamionka - ekspozycja z kamieni, Kobułty - stroje delegacji, potrawy i OSP, Łabuchy - serwetki, Labuszewo - ciasta, Rasząg - grupa "RBC" z pokazem break dance, Lipowo - piosenka dożynkowa, Borki Wielkie - stoisko i prezentacja koni, Biesowo - stoisko i najładniejszy wieniec, Mojtyny - degustacja potraw, Czerwonka - wieniec dożynkowy, Zabrodzie - prezentacja przetworów

więcej zdjęć z imprezy

 

2003-09-19
RBC - grupa break dance z Rasząga

Dużą atrakcją podczas biskupieckich imprez "Lato na Rynku" i Dożynki gminne w Borkach Wielkich był występ grupy break dance "RBC" z Rasząga. Zespół składa się z sześciu osób: Krajewski Jarosław, Orłowski Krzysztof, Rekita Krzysztof, Rekita Szymon, Rokita Adam, Wierzbicki Kamil. Opiekunem grupy jest pani Monika Rokita.

W najbliższych dniach "RBC" zajmować będzie pomieszczenie w Szkole Podstawowej w Raszągu, w którym członkowie grupy doskonalić będą swoje umiejętności. Mamy nadzieję, że w przyszłości zespół osiągnie duże sukcesy.

Życzymy powodzenia !

 

2003-09-19
Państwo Ziębowie zwycięzcami konkursu "ZIELONE LATO 2003"

Katarzyna i Jacek Ziębowie zajęli pierwsze miejsce na szczeblu wojewódzkim w kategorii gospodarstw agroturystycznych tegorocznej edycji konkursu "Zielone Lato".

Państwo Ziębowie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 8 ha, na których uprawiają zboża i ziemniaki. W gospodarstwie hoduje się zwierzęta ozdobne (dla dzieci) kurki i kozy. W nowo wybudowanym domu urządzono 5 pokoi dwu i cztero osobowych pod potrzeby turystów. Do dyspozycji gości jest kuchnia i jadalnia. W dużej jasnej świetlicy można miło spędzić czas grając, oglądając telewizję lub czytając czasopisma. W stodole przygotowane są miejsca do parkowania, a w środkowej jej części znajduje się stół do tenisa, boisko z koszem, ławeczka do ćwiczeń siłowych. Do dyspozycji gości są rowery, na których można zwiedzać okolicę. Gospodarze zadbali także o dzieci, dla których przygotowany jest duży, ciekawy plac zabaw.

Ogłoszenia wyników konkursu w WODR Olsztyn
Marszałek Andrzej Ryński wręcza nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca.
Państwo Zięba z dziećmi
Nagrodzone gospodarstwo

Goście mogą korzystać z boiska do piłki nożnej. Przy dobrej pogodzie można palić ognisko lub korzystać z grilla. Można także urządzać wycieczki do znajdujących się w pobliżu zabytków lub nad jeziora. Pyszne ciasta Pani Kasi oraz posiłki przygotowywane na bazie własnych produktów przyciągają turystów nie tylko krajowych, ale i z zagranicy.

 

2003-09-18
Biesowo - najpiękniejsza wieś w województwie

W tegorocznej edycji konkursu wojewódzkiego "Czysta i piękna zagroda - estetyczna wieś 2003 " w kategorii wsi pierwsze miejsce i nagrodę Marszałka Województwa Andrzeja Ryńskiego w wysokości 23 tysiące złotych zdobyła wieś Biesowo. Kolejne 3 tysiące złotych jako gospodarz gminy wręczył Burmistrz Biskupca Marek Domin.

Estetyczne i czyste ulice Biesowa
Zadbane tereny rekreacyjne

Od kilku lat mieszkańcy Biesowa systematycznie pracowali nad poprawą estetyki swej wsi. Rok bieżący był kontynuacją wcześniej podjętych zadań. W ramach konkursu sami mieszkańcy wykonali wiele prac, wykorzystując głównie własny sprzęt oraz materiały takie jak drewno.

Na sukces wsi pracowali wszyscy: dzieci, młodzież i dorośli mieszkańcy pracując m.in. na plaży wiejskiej, placu rekreacyjnym boisku sportowym, świetlicy wiejskiej. Położono 200m2 chodnika z polbruku, ustawiono skrzynie na kwiaty oraz dwie rzeźby wykonane z drewna przez miejscowego artystę Marcina Zegarowicza. Systematycznie na bieżąco konserwowano to, co było wykonane na terenach już wcześniej urządzonych.

Mieszkańcy Biesowa podczas ogłaszania wyników konkursu.
Marszałek Andrzej Ryński i Burmistrz Marek Domin wręczyli Sołtysowi nagrodę pieniężną za zajęcie pierwszego miejsca.

więcej zdjęć z imprezy

 

2003-09-17

Sierpniowy numer Biuletynu Informacyjnego

Ukazał się sierpniowy numer Biuletynu Urzędu Miasta. W tym numerze:

  • "Lato na Rynku"- cykl wakacyjnych imprez
  • Festiwal "Młode talenty"- DADAJ 2003
  • Obóz szkoleniowo - wypoczynkowy - KIKITY 2003
  • Z życia Gminy
  • Z bibliotecznej półki
  • Sport w Gminie
  • BDK informuje, zaprasza...

 

2003-09-03

"Biskupiec ma swój czar" - piosenka o naszym mieście

Autorem słów jest Władysław Katarzyński a muzykę skomponował Tadeusz Machela. Piosenkę wykonuje Kapela Jakubowa. Piosenkę w formacie mp3 oraz tekst w formacie MS Word można ściągnąć z naszego serwera.

Piosenka - biskupiec.mp3 (3069 kB, 119 Kbps)
Tekst utworu - biskupiecma_text.doc (21 kB)

Plik odczytują programy Windows Media Player i Winamp (Windows)
oraz
QuickTime i Macamp (Mac).

 

2003-09-03

Nowy rok szkolny

Dzień 1 września , to pierwszy dzień nowego roku szkolnego 2003/2004 dla uczniów szkół samorządowych Gminy Biskupiec. W siedmiu szkołach podstawowych naukę rozpoczęło 1772 uczniów w tym 175 dzieci 6-letnich w oddziałach "0" oraz 867 gimnazjalistów w Publicznym Gimnazjum Nr 1.

Pierwszy wrzesień to również zmiany na stanowiskach dyrektorów szkół podstawowych. W związku z przejściem na emeryturę oraz końcem kadencji dyrektora, Burmistrz Biskupca powierzył stanowisko nowym dyrektorom w Szkole Podstawowej w Węgoju Pani mgr Teresie Kacperskiej, Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich Pani mgr Danucie Tomczak i Szkoły Podstawowej w Bredynkach Panu mgr Krzysztofowi Rojewskiemu.

Aby poprawić warunki nauki dzieciom i pracownikom w okresie wakacji, w obiektach szkół i przedszkoli wykonano szereg remontów: odnowiono klatki schodowe, korytarze, klasy, część pomieszczeń kuchennych wraz z ułożeniem terakoty i glazury. Wykonano remont schodów wewnętrznych dwóch klatek schodowych. Naprawiono dach na obiektach: SP Borki Wielkie, Sala gimnastyczna SP Nr 2 i Gimnazjum.

Przeprowadzono remont gruntowny dachu wraz z obróbkami blacharskimi i wymianą rynien i rur w Przedszkolu Nr 6 Wyłożono hol Przedszkola Nr 5 terakotą Dzięki środkom pozyskanym przez Burmistrza z Ministerstwa Edukacji i Sportu, dokonano wymiany stolarki okiennej w: Szkole Podstawowej Nr 2, Nr 3 w Biskupcu, Kobułtach, Borkach Wielkich, częściowo w Czerwonce oraz w Publicznym Gimnazjum Nr 1. Łącznie wymieniono ponad 300 szt. Okien.

 

2003-08-28
Rewizyta z Bramsche

7 lipca z rewizytą przyjechała do Biskupca trzyosobowa delegacja z niemieckiego Bramsche - miasta, które w przyszłości może stać się miastem partnerskim.

Pani Burmistrz Liesel Holtermann zwiedziła miasto i najbliższą okolicę. Spodobała jej się nowo otwarta kawiarnia w rynku. Stwierdziła, jednak, że w jej mieście, cały rynek tworzą takie kawiarnie i lokale usługowe a przedsiębiorcy wyprowadzają się na przedmieścia. Duże wrażenie zrobiła wizyta i możliwość uczestniczenia w zajęciach w Ośrodku Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Biskupcu.

od lewej: tłumacz, Burmistrz Marek Domin, Burmistrz Bramsche Liesel Holtermann, Sekretarz Gminy Maria Szarek, oraz Radny miasta Bramsche

Delegacja zwiedziła również gospodarstwo agroturystyczne Państwa Ziębów w Zameczku. Podczas spotkania z przedstawicielami Rady Miejskiej i kierownictwem Urzędu wyrażano nadzieję, że do końca roku partnerstwo między obydwoma miastami sfinalizuje się.

 

2003-08-28
Obóz szkoleniowo - wypoczynkowy - Kikity 2003

W okresie od 11-24.08.2003r. 61 dzieci z terenu Gminy Biskupiec wypoczywa na obozie w miejscowości Kikity. Bazę obozową udostępnił Zarząd Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych z Olsztyna. Oprócz opieki pedagogicznej, medycznej oraz wyżywienia, organizatorzy zabezpieczyli ciekawy program zajęć sportowych, konkursów oraz zabaw rekreacyjnych. Uczestnicy obozu mają również możliwość nabycia wiedzy i umiejętności strażackich w ramach prowadzonego szkolenia z zakresu młodzieżowych drużyn pożarniczych.

Nie zabraknie również atrakcyjnych wycieczek, już 19 sierpnia wyjeżdżają do Fromborka, gdzie zwiedzą ciekawe zabytki i muzeum oraz odbędą rejs statkiem. Dwutygodniowemu wypoczynkowi towarzyszyć również będzie cykl zabaw edukacyjnych, których celem jest przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z niebezpieczeństwem zażywania substancji uzależniających.

Obóz został zorganizowany w większości z udziałem środków gminy oraz dofinansowaniu Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Pomocy Dziecku i Rodzinie "Barka" w Biskupcu i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Biskupcu przy współudziale Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Zarządu Szkół i Przedszkoli w Biskupcu, Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Olsztynie.

 

2003-08-28
Festiwal "Młode Talenty-Dadaj 2003"

Wieloletnią biskupiecką tradycją stało się już organizowane festiwalu "Młode Talenty- Dadaj 2003". W tym roku impreza odbyła się na terenach rekreacyjnych hotelu "Grajan" w Wilimach, położonego na malowniczej skarpie, wzdłuż brzegu jeziora "Dadaj".

Imprezę rozpoczęły występy zespołów wokalnych nie biorących udziału w konkursie : zespół "Nastyle" z Barczewa - laureat Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Kielcach, zespół wokalny "Kleks" również z Barczewa, zespół wokalny "My" z BDK - zdobywcy I miejsca w VIII Ogólnopolskim Dziecięco-Młodzieżowym Festiwalu Piosenki w Rypinie oraz zespół wokalny Agaty Dowhań z Mrągowa.

Około godziny 16.20 rozpoczęła się część konkursowa. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie kategorie: Pierwsza - młodzież do 13 lat, w której udział brało 13 wykonawców z Reszla, Biskupca, Olsztynka, Kętrzyna, Mrągowa, Barczewa i Lidzbarka Welskiego. W drugiej kategorii- młodzież i dorośli powyżej 13 lat. Udział brało 21 uczestników z Reszla, Biskupca, Bisztynek, Bartoszyc, Mrągowa, Ełku, Olsztyna Nowego Miasta Lubawskiego oraz Pisza.

Wykonawców oceniało jury w składzie: Izabela Trojanowska - przewodnicząca, Jan Maścianica V-ce Starosta Powiatu Olsztyńskiego, Krystyna Łapińska V-ce Burmistrz miasta Biskupiec, Andrzej Stanek - "Ergo Hestia", Marcin Michalski - P.H. "Guliwer", Bożena Zalewska i Agnieszka Betley z zespołu Izabeli Trojanowskiej.

W pierwszej kategorii komisja przyznała:
I miejsce - Agacie Grześkiewicz z Lidzbarka Welskiego,
II miejsce - Martynie Pawłowskiej z Biskupca,
III miejsce - Paulinie Pastuszko z Olsztynka,
Wyróżnienia otrzymali: Agnieszka i Joanna Gadomskie z Mrągowa, Katarzyna Łapać z Mrągowa, Oliwia Zyskowska z Barczewa i Ania Przybyłowska z Kętrzyna. Nagrodę otrzymał również najmłodszy uczestnik imprezy Karol Ledzion z Biskupca.

W drugiej kategorii przyznano:
I miejsce - Dorocie Senetra z Olsztyna ,
II miejsce - Marcie Ślązak,
III miejsce - Piotrowi Janik z Reszla,
Wyróżniono: Karolinę Dzięgielewską z Mrągowa, Michała Łojewskiego, Łukasza Zająca, Ariela Załęskiego i Annę Kościan z Biskupca.
Nagrody wręczali Pani Krystyna Łapińska V-ce Burmistrz miasta Biskupiec i Pan Jan Maścianica V-ce Starosta Powiatu Olsztyńskiego.
Podczas obrad komisji, publiczność bawiła się przy znanych piosenkach polskiej sceny muzycznej w wykonaniu p. Elżbiety Krasuskiej wokalistki z Reszla oraz Iwony Przybysz laureatki telewizyjnej "Szansy na Sukces" z Mrągowa.

Gwiazdą wieczoru była Izabela Trojanowska, która podbiła serca wszystkich zebranych swoimi piosenkami. Festiwal prowadził pan Robert Lesiński, który podczas całej imprezy zachęcał zebranych do wspólnej zabawy, przedstawiał organizatorów i współorganizatorów, którymi byli: Biskupiecki Dom Kultury, Urząd Miasta w Biskupcu, Miejski Dom Kultury, Sportu i Turystyki w Barczewie i Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Nasz Kawałek Warmii". Podziękował również sponsorom, bez których impreza by się nie odbyła. Nagrody i dobrą zabawę zawdzięczamy: Poczcie Polskiej, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Robót Drogowych S.A. Warszawa, Drukarni "Algraf", Burmistrzowi Miasta Biskupca, Starostwu Powiatu Olsztyńskiego, Hotelowi "Grajan", firmie Awans, hotelowi "Star Dadaj", Panu Tadeuszowi Królowi jubilerowi z Biskupca, Panu Marcinowi Michalskiemu ze sklepu P.H. "Guliwer", Pizzeria "Festina" i firmie "Pomarol".

 

2003-08-26

"Lato na Rynku"

Po zakończeniu VII Dni Biskupca, odpowiadając na potrzeby mieszkańców miasta i gminy, Burmistrz - Marek Domin polecił zorganizować w godzinach 17-23 cykl sobotnich, wakacyjnych imprez w centrum Biskupca pod nazwą "Lato na Rynku".

Pierwsza z nich odbyła się 19 lipca. W programie znalazły się m.in. występy Elżbiety Krasuskiej, Kabaretu "Gratis", Grzegorza Płotasta i jego zespołu muzycznego. W ramach przedsięwzięć sportowych przeprowadzono konkursy jazdy na rolkach i deskorolkach oraz konkurs przetaczania opony traktorowej dla siłaczy. Zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach otrzymali dyplomy, a laureaci trzech pierwszych miejsc pamiątkowe statuetki ufundowane przez Burmistrza Miasta.

W godzinach wieczornych jako gwiazda wystąpił zespół "Akcent" Zenona Martyniuka.

W następną sobotę 26.07.2003r. przygotowany przez BDK i Urząd Miasta program przebiegał następująco: po uroczystym otwarciu imprezy przez p. Krystynę Łapińską z-cę Burmistrza i wspólnym odśpiewaniu "Piosenki o Biskupcu" wystąpiły wokalistki zespołu "MY", kabaret "Igiełki", zespół "Awanti".

W rywalizacji sportowej wszyscy chętni wystartowali w dwóch konkurencjach: rzut lotką do tarczy oraz piłką lekarską do bramki. Zwycięzców poszczególnych dyscyplin wyróżniono dyplomami i statuetkami.

Wieczorną część wspólnego śpiewania i zabawy uświetnił występ zespołu "Kazik i przyjaciele"

Kazik i przyjaciele

Występ kapeli bawarskiej

Na sobotni wieczór 02.08.2003r. przygotowano bogaty program artystyczny dla wszystkich . Wystąpili: zespół "Wrzos"; wokalistki - Marzena Archacka, Agnieszka Turkot, Justyna Mukanowska , zespół Piotra Serbintowicza. Młodzież i starsi rywalizowali w quizie przysłów "Miliard w rozumie", konkursie "Biskupiec da się lubić", szansie na sukces z zespołem "Wrzos", konkursie wypychania poduszek na czas, loterii fantowej. Rywalizacja sportowa odbyła się w dwóch dyscyplinach: skokach na skakance na czas i podnoszeniu ciężarka 17,5 kg. Jako gwiazda wieczoru wystąpił Walerian Ostrowski z zespołem.

Sobota 09.08.2003 r. Z uwagi na odbywające się uroczystości ślubne w kościele, rozpoczęcie imprezy przesunięto na godzinę 17.30. Po tradycyjnym otwarciu i odśpiewaniu piosenki o Biskupcu wystąpiły zespoły: "Nastyle" i Surrexip" z Barczewa. Rozegrane konkurencje sportowe to rzut piłeczką tenisową do wiadra i hula-hop w kategorii Open. Ze zgłoszonych 25 zawodniczek i zawodników po pierwszej turze rywalizacji pozostało 16, a po drugiej 7 osób, które kręciły kółkiem aż 40 minut.

Gwiazdą wieczoru był Roberto Zucaro - jak głosiła fama "oryginalny" Włoch. Bawił naszych mieszkańców do późnych godzin wieczornych, wielokrotnie bisując.

 

2003-08-19
Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Biskupcu od 07.07.2003r. prezentowana jest wystawa pt. "O Warmio Moja Miła...", której celem jest przybliżenie historii, kultury i tradycji naszego regionu, prezentacja dawnych przedmiotów codziennego użytku i warmińskich strojów.

Obejrzeć można fotografie kapliczek, poznać dawne wierzenia i niektóre zwyczaje ludzi, m.in.: obrzędy wesela warmińskiego, obchody Wielkanocy, Sylwestra czy Zapustów na Warmii. Wystawa czynna jest do 16.09.2003r., codziennie oprócz sobót w godz. od 9.00 do 16.00

 

2003-08-19
Wystawa rzeźby nieprofesjonalnej w BDK

Od 1 lipca 2003 w Biskupieckim Domu Kultury prezentowane są prace konkursowe XXIII Wojewódzkiego Konkursu Rzeźby Ludowej i Nieprofesjonalnej. Myślą przewodnią konkursu było szerokie zaprezentowanie amatorskiej twórczości rzeźbiarskiej, od charakterystycznej i niepowtarzalnej sztuki ludowej poprzez rzeźbę tradycyjną, aż po poszukiwania nowatorskich rozwiązań artystycznych. W konkursie wzięło udział 20 rzeźbiarzy amatorów z województwa warmińsko-mazurskiego, którzy wystawili 82 prace.

Komisja konkursowa podkreśliła wieloletnią tradycję w kontynuowaniu biskupieckiego konkursu oraz stwierdziła, że dostarczone prace charakteryzuje różnorodność zarówno tematyki, techniki jak i użytego tworzywa. Komisja po dokonaniu oceny, przyznała dwie równorzędne nagrody pieniężne dla p. Jacka Idźkowskiego z Biskupca i p. Józefa Kuleszy z Nowej Wsi. Dodatkowo wyróżnione zostały prace następujących osób: Brygidy Bocian ze Szczytna, Mariusza Iljasiuka z Biskupca, Krzysztofa Maculewicza z Gad, Tadeusza Maculewicza z Derca, Mieczysława Modliszewskiego z Barcian, Mariana Murata z Biskupca, Jacka Sobczaka z Rogóża.

 

2003-08-11

Dni Biskupca i V Festyn Powiatowy

Przez trzy dni od 10 do 12 lipca Biskupiec żył sportem, muzyką, historią, sztuką. Atrakcji nie brakowało a każdy mieszkaniec i turysta mógł znaleźć coś dla siebie. W piątek po paradzie w centrum miasta, zorganizowano II Zawody Motocrossowe z udziałem wielokrotnych mistrzów Polski w tej dyscyplinie. W tym samym czasie rozegrano turniej tenisa ziemnego. Natomiast wieczór upłynął pod znakiem muzyki rockowej: zagrały zespoły Biskupieckiego Domu Kultury, Nocna Zmiana Bluesa oraz zespół TSA.

W sobotę po południu korowód z orkiestrą dętą na czele, z policyjnymi motocyklami, Prusami, średniowiecznymi wojami, klaunami i szczudlarzami przeszedł ulicami miasta inaugurując V Festyn Powiatowy.

Burmistrz Biskupca Marek Domin przekazał Prusom insygnia władzy - włócznię i tarczę a sam wraz z gośćmi ze starostwa olsztyńskiego przebrał się w średniowieczne stroje. Samorządowcy chcąc pokazać jak silnymi są władcami zmierzyli się w rzucie drewnianą brzozową belką.

Tłumy mieszkańców i turystów przyciągnęły pokazy walki wojów na miecze i topory. W centrum miasta stanęła średniowieczna wioska, w której można było zobaczyć dawne rzemiosło. Zainteresowanie głównie wśród najmłodszych wzbudzały autentyczne miecze, włócznie, tarcze pochodzące z IX/X wieku.

Niewątpliwą atrakcją festynu była parada dziwnych pojazdów i wehikułów. Ulicami miasta przejechała m.in. lokomotywa, czyli z humorem sprywatyzowana kolej, która co ciekawe nie potrzebowała szyn. Był także wózek akumulatorowy przerobiony na pojazd turystyczno-wycieczkowy, pojazd na bazie motocyklu MZ 250 oraz zwycięski wehikuł konkursu - Lotnicze Pogotowie Ratunkowe - czyli przerobiony wózek na kółkach ze śmigłem. Konstruktor tego pojazdu - Tomasz Prusaczyk z Biskupca - otrzymał w nagrodę 1000 zł, pozostali uczestnicy: Lucjan Drężek z Botowa, Jan Dowejno z Biskupca, Tomasz Bieliński z Lutr i Wojciech Bondarenko z Biskupca - po 200zł.

Swój finał miała także Letnia Akademia Ceramiczna - czyli wypalanie ceramiki w piecu węgierskim. Autorką tego projektu była Ewa Różańska. Tworząc magiczną atmosferę odwoływała się do legend i wierzeń garncarzy o zmaganiu się ze sobą ziemi i ognia. Oba te żywioły dzieci i młodzież przedstawiły w teatralnej inscenizacji.

 

2003-08-01

Lipcowy numer Biuletynu

Ukazał się lipcowy numer Biuletynu Urzędu Miasta. W tym numerze:

  • Relacje z obchodów VII Dni Biskupca i V Festynu Powiatowego w Biskupcu
  • Relacje z obchodów III Biskupieckich Dni Rodziny
  • Z życia Gminy
  • Sport w Gminie
  • BDK informuje, zaprasza...

Wersja elektroniczna do pobrania: lipiec2003.doc (MS Word, 81 KB)

 

2003-07-03

Nowa restauracja w Biskupcu

Dnia 01.07.2003 roku dokonano uroczystego otwarcia restauracji w centrum Biskupca, której najemcą został p. Marcin Lenart.

 

2003-07-02

Otwarcie Biura Informacji Turystycznej

Dnia 1 lipca w Biskupcu przy Pl. Wolności 5c dokonano uroczystego otwarcia Biura Informacji Turystycznej. W wydarzeniu tym uczestniczyli przybyli goście- Wicemarszałek Województwa, Bożena Wrzeszcz-Zwada, burmistrzowie i wójtowie sąsiednich gmin, przedstawiciele administracji wojewódzkiej, biur podróży, biskupieckich firm, władze miasta Biskupiec oraz licznie zebrani mieszkańcy.

po lewej: Marszałek Województwa Bożena Wrzeszcz-Zwada
oraz Burmistrz Biskupca Marek Domin
po prawej: stoisko rzeźbiarza Mariana Murata

Degustacja potraw z gospodarstw agroturystycznych
oraz wnętrze punktu.

Uroczystość odbyła się w centrum miasta, na rynku głównym, na którym jednocześnie zainaugurowano otwarcie nowej kawiarni i chaty warmińskiej usytuowanych obok placówki Informacji Turystycznej. Sekretarz Maria Szarek przedstawiła zebranym istotę, funkcje i realizowane zadania a następnie Burmistrz pan Marek Domin złożył podziękowanie osobom, które przyczyniły się do utworzenia tej placówki. Burmistrz wraz z gośćmi dokonał uroczystego przecięcia wstęgi i oficjalnie rozpoczęto obsługę interesantów powstałego biura.

Atrakcyjność wydarzenia podniosła degustacja potraw przyrządzonych przez przybyłych przedstawicieli działających w gminie gospodarstw agroturystycznych oraz występy zaproszonej z Olsztyna cygańskiej kapeli "Hitano".

 

2003-07-01

Festyn Wiejski " Biesiada na plaży" w Węgoju

Dnia 28.06.2003r. w Węgoju odbył się festyn wiejski "Biesiada na plaży" zorganizowany przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Nasz Kawałek Warmii". Impreza ta zapoczątkowała coroczne powitanie lata i rozpoczęcie sezonu turystycznego. Odbyła się w pięknej scenerii węgojskiego jeziora i okolicznego lasu na zagospodarowanej przez mieszkańców plaży. Festyn zgromadził liczną grupę mieszkańców Węgoja i pobliskich miejscowości : Biskupca, Dębowa, Stryjewa, Czerwonki, Bredynek. Swoją obecnością uświetnili tą imprezę Sekretarz Miasta i Gminy Biskupiec - Maria Szarek oraz Burmistrz Biskupca Marek Domin.

Niewątpliwą atrakcją biesiady był atrakcyjny program artystyczny: występ kapeli ludowej z Jezioran, pokazy iluzjonistyczne, występy lokalne i taneczne zespołów działających przy BDK, muzyka akordeonowa w wykonaniu rodzinnego barda, zabawne konkursy, w których uczestniczyła dorosła część publiczności.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wioska wczesnośredniowieczna z Sopotu. Widzowie mogli brać udział w wytapianiu dziegciu i wyrobie naczyń glinianych. Ostatnią częścią festynu była zabawa ludowa, która trwała do białego rana.

 

2003-07-01

Plan Obchodów Dni Biskupca

Opublikowano plan obchodów VII Dni Biskupca. Więcej szczegółów znajdą Państwo w wersji elektronicznej:

VIIdnibiskupca.doc - (MS Word, 32 kB)

 

2003-07-01

Czerwcowy numer Biuletynu

Ukazał się czerwcowy numer Biuletynu Urzędu Miasta. W tym numerze:

  • Wyniki Referendum Unijnego w mieście i gminie Biskupiec
  • "Powitanie lata 2003"
  • Burmistrz, Rada informują ...
  • Z życia gminy
  • Sport w gminie
  • Z bibliotecznej półki
  • Biskupiecki Dom Kultury informuje, zaprasza ...
  • Program obchodów VII Dni Biskupca

Wersja elektroniczna do pobrania: czerwiec2003.doc (MS Word, 112 KB)

 

2003-07-01

PIKNIK "POWITANIE LATA 2003"

W dniu 10 czerwca br. w ośrodku wypoczynkowym "Słoneczny Brzeg" w Rukławkach odbył się IV Piknik Seniorów z Dziennych Domów Pobytu pt. "Powitanie Lata" W tegorocznym pikniku udział wzięło ponad 300 osób z siedmiu Domów z terenu naszego województwa (Biskupiec, Barczewo, Bartoszyce, Jeziorany, Mrągowo, Nidzica i Olsztynek). Seniorzy czterech powiatów mieli przyjemność gościć: Joannę Karpowicz - v-ce Dyrektor Departamentu Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, Aldonę Kubicką - v-ce Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego, Juliana Osieckiego - Przewodniczącego Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej województwa warmińsko-mazurskiego, Tadeusza Milewskiego -Przewodniczącego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, Krzysztofa Janczarę - Przewodniczącego Rady Miejskiej, Marka Domina - Burmistrza Biskupca, Marię Szarek - Sekretarza Gminy, Elżbietę Kaczmarczyk - Skarbnika Gminy.

Piknik seniorów jest wpisany w kalendarz imprez odbywających się w ramach Dni Rodziny organizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta. Oficjalnego otwarcia letniej imprezy i powitania zebranych gości dokonał Burmistrz Marek Domin.

W programie pikniku przewidziano prezentację działalności Domów. Szczególną atrakcją był pokaz mody plażowo-letniej w trakcie którego można było podziwiać fantazję i odwagę kreatorów mody i modeli.

Wszyscy uczestnicy pokazu otrzymali kwiaty i słodycze a kierowniczki Domów pamiątkowe obrazki. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs tańca, w którym udział wzięło 16 par. Rywalizację taneczną publiczność oceniała brawami - najwięcej gorących braw otrzymały w kolejności pary z Mrągowa, Nidzicy i Olsztynka.

Inną atrakcją pikniku była "Wędka szczęścia", konkurs zorganizowany przez Polski Związek Wędkarski, w którym każdy chętny mógł złowić swoją szczęśliwą niespodziankę.

Obsługę medyczną imprezy zapewniało stoisko Niepublicznej Poradni Ogólnej "Medyk", w których pielęgniarki udzielały porad w zakresie profilaktyki zdrowotnej człowieka starszego. W trakcie trwania pikniku można było popłynąć w rejs po jeziorze wynajętym statkiem z hotelu "Star- Dadaj". W godzinach popołudniowych zapłonęło harcerskie ognisko i odbywało się "rodzinne" pieczenie kiełbasek. Jak co roku do tańca przygrywał zespół "Brothers" z Olsztyna.

 

2003-06-30

Dokumentacja geodezyjna na modernizację dróg w Biskupcu

Burmistrz Biskupca zlecił przygotowanie dokumentacji geodezyjnej na modernizację następujących ulic na terenie miasta Biskupiec: Kilińskiego (580 mb), Wiśniowa (250 mb), Kwiatowa (300 mb), Krzywa (200 mb), Kombatantów (400 mb), Pogodna (400 mb), Reja (150 mb), Niepodległości - przy Urzędzie Miejskim, Bibliotece i parking na Pl. Konstytucji naprzeciw PKO (150 mb), Chrobrego (500 mb), Poznańska (100 mb) oraz ulice: Śmiała, Mickiewicza (zaplecze budynków 19,21,23,25,27,29) i Wojewódzka.

Po wykonaniu dokumentacji ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie projektów technicznych w/w ulic celem złożenia wniosku o dofinansowanie wykonania remontów tych ulic z funduszy strukturalnych. Zakłada się, że w latach 2004/05 powyższe prace modernizacyjne zostaną zrealizowane.

 

2003-06-30

Zmiany na "Słonecznym Brzegu"

Od bieżącego sezonu turystycznego mieszkańcy miasta i gminy Biskupiec oraz turyści przebywający na terenie ośrodka "Słoneczny Brzeg" będą mogli korzystać z oddanych do użytku publicznego wc oraz natrysku. Odpłatność za korzystanie z natrysku wynosi 3 zł a z wc 0,50 zł.

 

2003-06-30

Rozstrzygnięcie konkursu na piosenkę o Biskupcu

W dniu 17 czerwca br. rozstrzygnięty został konkurs na piosenkę o Biskupcu. Komisja konkursowa w składzie Marek Domin - Burmistrz Biskupca, Robert Lesiński - Radio "Olsztyn", Teresa Kacperska - Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej, po przesłuchaniu ośmiu propozycji nadesłanych na konkurs postanowiła przyznać główną nagrodę piosence pt. "Biskupiec ma swój czar". Autorem tekstu jest Władysław Katarzyński a kompozytorem Tadeusz Machela. Zwycięski utwór zostanie zaprezentowany w dniu 12 lipca na Powiatowym Festynie w ramach obchodów VII Dni Biskupca. Ponadto po 12 lipca piosenka będzie dostępna na stronach www.biskupiec.pl

 

2003-06-30

"Trójka" apeluje

Drodzy Absolwenci Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Orła Białego w Biskupcu. Uprzejmie informuję, że 1 września 2003 r. przypada 40 rocznica naszej szkoły, jako samodzielnej placówki. Z tej okazji planujemy organizację szeregu imprez towarzyszących głównej uroczystości, między innymi wystawy związane z historią jak i teraźniejszością szkoły, a także miasta i gminy. Będzie też okazja do reaktywowania Szkolnej Izby Pamięci. Pragniemy też zaprosić byłych kierowników i dyrektorów szkoły, absolwentów, rodziców działających w Komitecie Rodzicielskim i Radzie Rodziców. Uczestników tejże uroczystości czeka wiele atrakcji i niespodzianek, których w tej chwili nie chcemy zdradzać.

W imieniu organizatorów, uczniów i rodziców zwracamy się ponownie z prośbą o wypożyczenie nam zdjęć przedstawiających całą klasę w ostatnim roku nauki na wystawę "Absolwenci szkoły" oraz ciekawych pamiątek związanych z nauką w naszej szkole. Prosimy też o udzielenie wsparcia finansowego, które obiecujemy spożytkować we właściwy sposób, gdyż wiele zakupionych i wykonanych rzeczy pozostanie w szkole na stałe. Liczymy na zrozumienie ważności tego wydarzenia.

Zdjęcia i pamiątki (opisane) prosimy dostarczać do sekretariatu szkoły, a ewentualne wpłaty kierować na konto Rady Rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej Nr 3 ul. B. Chrobrego 15, 11 - 300 Biskupice, BS 883810313032701611 z dopiskiem "40 - lecie szkoły"

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich absolwentów na 6.09.2003 r., godz. 1000 do wzięcia udziału w tej uroczystości.

2003-06-30

Komunikat - zgłoszenia kandydatów na ławników do sądów powszechnych na kadencję 2004 - 2007.

Rada Miejska w Biskupcu informuje, że przyjmuje zgłoszenia kandydatów na ławników do sądów powszechnych w kadencji na lata 2004 - 2007.

Ławnikiem może być wybrany ten, kto:

  • posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich
  • jest nieskazitelnego charakteru
  • ukończył 30 lat
  • jest zatrudniony lub zamieszkuje w miejscu kandydowania co naj mniej od roku
  • nie przekroczył 65 lat.

Do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń spo łecznycb. ławnikiem powinna być zgłoszona osoba wykazująca szczególną znajomość spraw pracowniczych oraz celów ubezpieczenia potrzeb osób ubezpieczonych. Rada Miejska w Biskupcu dokona wyboru ławników do następujących sądów:

1) Sądu Okręgowego w Olsztynie - 14 osób
w tym do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych - 4 osoby.

2) Sądu Rejonowego w Biskupcu - 44 osoby w tym do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy - 20 osób.

Kandydatów na ławników zgłaszają w terminie do dnia 31 lipca 2003 r. prezesi sądów,stowarzyszenia, organizacje i związki zawo-zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa,oraz co naj mniej 25 obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy Biskupiec.

Kandydatów na ławników do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych zgłaszają w równej liczbie terenowe organy administracji rządowej, związki zawodowe oraz organizacje pracodawców.

W zgłoszeniu należy podać nazwę i numer rejestru,w którym stowarzyszenie, organizacja lub związek zawodowy zostały zarejestrowane. O kandydatach na ławników Rada Miejska zasięgnie informacji z Krajowego Rejestru Karnego oraz od właściwych organów Policji.

Obywatel podpisujący zgłoszenie kandydata na ławnika podaje czytelnie imię, nazwisko,miejsce zamieszkania i datę urodzenia. Uprawnieni do składania oświadczeń w sprawie zgłoszenia kandydata są trzy pierwsze osoby,które podpisały jego zgłoszenie. Zgłaszając kandydata na ławnika należy pobrać w Urzędzie Miejskim (pokój 33, II piętro) formularze zgłoszeń i oświadczeń o wyrażeniu zgody na kandydowanie.

Zgłoszenia kandydatów na ławników przyjmowane są w Urzędzie Miejskim w Biskupcu (biuro Rady Miejskiej, pokój 33, II piętro) do dnia 31 lipca 2003 roku.

PRZEWODNICZĄCY RADY MIEJSKIEJ w BISKUPCU
mgr Krzysztof Janczara

2003-06-30

Paintball w Biesówku

Jak ściągnąć do nas turystów? Są ludzie, którzy mają na to wspaniałe pomysły. Państwo Mariola i Leszek Karazniewicz, właściciele urokliwego gospodarstwa agroturystycznego "Lemar-Mazury" w Biesówku proponują interesującą atrakcję - paintball.

Biesówko jest znakomitym miejscem do przeprowadzania tego typu rozgrywek. Według Państwa Karazniewiczów paintball to świetna sportowa rozrywka towarzyska dla osób bez granic wiekowych, którzy mają ochotę "postrzelać" do siebie z kulek wypełnionych farbą i wykonywać przy tym różne zadania. Przy przestrzeganiu zasad, z którymi każdy zawodnik zostaje zapoznany przed rozpoczęciem rozgrywek, zabawa jest bezpieczna i przynosi wiele niezapomnianych wrażeń. Każdy zawodnik otrzymuje moro i maskę ochronną. Najważniejsza jest ochrona głowy i oczu.

Wszystkich chętnych do udziału w turnieju paintball'owym gospodarze proszą o kontakt telefoniczny ( 089 715 13 39, 608 881 943) lub pocztą e-mail lemar_mazury@eranet.pl

Zgłoszenia czteroosobowych drużyn przyjmowane będą do 15 lipca br.

Informacje o turnieju (regulamin, terminarz, koszty, zasady udziału) dostępne będą na stronach www.biskupiec.wim.pl oraz www.biskupiec.pl. Ponadto zapraszamy zainteresowanych na forum na stronach www.biskupiec.wim.pl, gdzie żadne pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi.

Każdego, kto chciałby przed zgłoszeniem się do turnieju, zapoznać się z zabawą Państwo Karazniewicz zapraszają do Biesówka na próbne strzelanie (Biesówko 23, 11-310 Czerwonka). Ponadto w ramach VII Dni Biskupca w dniu 12 lipca podczas Powiatowego Festynu na Placu Wolności oraz w dniu 13 lipca w ośrodku wypoczynkowym "Słoneczny Brzeg", będzie można postrzelać sobie do celu ze sprzętu, który wykorzystywany jest w tej zabawie.

 

2003-06-04
INFORMACJA BURMISTRZA BISKUPCA O NUMERACH I GRANICACH OBWODÓW GŁOSOWANIA ORAZ WYZNACZONYCH SIEDZIBACH OBWODOWYCH KOMISJI DO SPRAW REFERENDUM

Na podstawie art. 6 ust.5 ustawy z dnia 14 marca 2003r. o referendum ogólnokrajowym (Dz. U. Nr 57 poz. 507) oraz Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 kwietnia 2003r. o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 66 poz. 613), podaje się do publicznej wiadomości informację o numerach i granicach obwodów głosowania oraz wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji do spraw referendum, w referendum ogólnokrajowym zarządzonym na dzień 8 czerwca 2003r.

Pełna wersja informacji zawierająca listę lokali wyborczych (MS Word, 40 KB)

 

2003-06-02

Majowy numer Biuletynu

Ukazał się majowy numer Biuletynu Urzędu Miasta. W tym numerze:

  • "Majówka z Unią pod rękę" - podsumowanie
  • Laur Złotej Rybki
  • Kto się znalazł w Komisjach Referendalnych
  • Burmistrz, Rada informują ...
  • Z życia gminy
  • Sport w gminie
  • Z bibliotecznej półki
  • Biskupiecki Dom Kultury informuje, zaprasza ...
  • II Dni Rodziny - program na czerwiec

Wersja elektroniczna do pobrania: maj2003.doc (MS Word, 117 KB)

 

2003-06-02

"Biskupiec w fotografii - szukamy kapliczek warmińskich"

REGULAMIN KONKURSU

1. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy miasta i gminy.
2. Nieprzekraczalny termin dostarczenia prac - 30.06.2003.
3. Prace mogą składać się z maksymalnie 5 zdjęć.
4. Format - nie mniejszy niż 10 cm x 15 cm.
5. Techniki dowolne, tzn. zdjęcia mogą być czarno - białe, kolorowe, barwione...
6. Przyjmowane są zdjęcia robione współcześnie.
7. Prace zatrzymuje biblioteka, która utworzy na ich podstawie zbiór udostępniony mieszkańcom miasta.
8. Każde zdjęcie musi być opatrzone imieniem i nazwiskiem.
9. Rozstrzygnięcie konkursu - 4.07.2003, wręczanie nagród podczas obchodów Dni Biskupca.

 

2003-05-30

Informacje z Biskupca

Rozstrzygnięcie przetargu
W dniu 27 maja br. rozstrzygnięty został publiczny przetarg nieograniczony na "Oddanie w najem budynku położonego w Biskupcu przy ul. Plac Wolności 5c przeznaczonego na prowadzenie lokalu gastronomicznego-kawiarni wraz z jednoczesnym użytkowaniem obiektu drewnianego w stylu Chaty Warmińskiej". W odpowiedzi na ogłoszenie wpłynęła tylko jedna oferta Pana Marcina Lenarta, który zaproponował stawkę czynszu w wysokości 12 zł (brutto) za 1 m2 powierzchni. Oferent przedstawił także referencje, poświadczające iż posiada doświadczenie w prowadzeniu tego typu działalności. Zawarta w ofercie koncepcja prowadzenia lokalu oraz spełnione kryteria przetargu przekonały komisję, która pozytywnie ustosunkowała się do propozycji.

Nowy plan zagospodarowania przestrzennego
Nowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Biskupiec W dniu 25 kwietnia 2003 r. Rada Miejska w Biskupcu podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Biskupiec. Informację o tym przedsięwzięciu ogłoszono w prasie, na tablicach ogłoszeń i w internecie na stronie www.biskupiec.pl . Od dnia 14.05.2003 r. mieszkańcy Biskupca mogą zgłaszać wnioski do planu. Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy. Na dzień 28 maja br. do Urzędu wpłynęło 7 wniosków indywidualnych i zbiorczych. Burmistrz zachęca wszystkich mieszkańców Biskupca do składania wniosków, ponieważ "wszystkim nam zależy na tym, aby utworzony został plan perspektywiczny, zaspokajający potrzeby właścicieli nieruchomości". Do czasu uchwalenia nowego planu decyzje ustalające warunki zabudowy i zagospodarowania terenu wydawane są w trybie rozpraw administracyjnych. Postępowanie trwa dłużej, ale wszystkie złożone wnioski będą rozpatrzone. Rozprawy administracyjne prowadzone są z udziałem architekta-urbanisty. Pierwsze cztery rozprawy odbyły się w dniu 23 maja 2003 roku.

"Biskupiec w słońcu - piknik rodzinny"
W dniu 28 kwietnia br. pomiędzy Gminą Biskupiec a Panem Mariuszem Jóźwiakiem reprezentującym firmę "Amerex" z Inowrocławia podpisana została umowa na organizację w Biskupcu na Placu Konstytucji 3 Maja cyklu imprez sportowo-rekracyjnych pod hasłem "Biskupiec w słońcu - piknik rodzinny". Imprezy odbędą się w dniach: 21 czerwca, 5 i 19 lipca, 2, 16 i 30 sierpień.

Wymiana pokryć dachowych
Zakład Nieruchomości Lokalowych w maju rozpoczął wymianę pokryć dachowych w budynkach, stanowiących własność gminy Biskupiec przy ul. Niepodległości 35, Armii Krajowej 28, Niepodległości 3, Czynu Społecznego 8a,b, Żeromskiego 1, Szpitalna 7, Chrobrego 3, Kryniczna 11, Chopina 7, Chrobrego 8, Moniuszki 8. Zakończenie prac planowane jest na koniec września br., a inwestycja będzie kosztowała ok. 124 000 zł.

Letnie obozy w naszej gminie
W dniu 26 maja 2003 roku pomiędzy Gminą Biskupiec a spółką "Galtar Grupa Polska" podpisana została umowa dzierżawy na nieruchomość gruntową położoną w obrębie Adamowo gmina Biskupiec (strzelnica) o powierzchni 5,55 ha. Teren oddany w dzierżawę jest przeznaczony na cele sportowo-rekreacyjno-edukacyjne. Umowa została zawarta na okres od 26 maja 2003 roku do 31 sierpnia 2004 roku. Już od 21 czerwca br. na terenie byłej strzelnicy wojskowej firma "Galtar" organizować będzie letnie obozy sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Przeprowadzony został nabór na 5 turnusów. W programie obozów poza zajęciami sportowymi planuje się różnego typu zajęcia i warsztaty edukacyjne (języka angielskiego, komputerowy, piłki nożnej, fotograficzny, kinematograficzny, teatralny i inne). Edukacja przez sport to hasło, które ma przyświecać tym obozom. Podobne obozy firma "Galtar" organizuje także w Gołdapi.

Rozwój turystyki - rekreacja nad jeziorem Bartosz
W dniu 27 maja 2003 r. do Urzędu Miejskiego w Biskupcu wpłynęło 16 wniosków w sprawie sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek położonych w obrębie miejscowości Rukławki nad jeziorem Bartosz z przeznaczeniem terenu na cele rekreacyjne z możliwością zabudowy budownictwem letniskowym i rekreacyjnym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli nieruchomości Burmistrz Biskupca zachęca również pozostałych użytkowników nieruchomości leżących na tym obszarze do składania podobnych wniosków. Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku, oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy.

Informacja Turystyczna w Biskupcu
5 czerwca odbędzie się uroczyste otwarcie Powiatowego Ośrodka Informacji i Promocji Turystycznej, który mieścić się będzie przy Placu Wolności 5c. W informacji zatrudnione będą dwie osoby, których zadaniem będzie między innymi udzielanie fachowych informacji z zakresu turystyki. W punkcie tym będzie można nabyć foldery reklamowe, które wydano w trzech wersjach językowych (polskiej, niemieckiej, angielskiej), widokówki, plany miasta i inne gadżety reklamowe. Do wystroju wnętrza lokalu wykorzystane zostaną prace biskupieckich artystów. W opracowaniu jest wspólny folder reklamowy gospodarstw agroturystycznych i artystów z terenu miasta i gminy Biskupiec. Zapraszamy osoby zainteresowane do współpracy.

Mieszkania w jednostce
W czerwcu br. ma zostać sporządzona dokumentacja projektowa budynku położonego przy ul. Al. Broni w Biskupcu. W trakcie przygotowań jest także projekt umowy przedwstępnej. Po sporządzeniu dokumentacji i umowy w czerwcu osoby zainteresowane nabyciem mieszkań (złożonych zostało 48 ankiet) zostaną zaproszone do zapoznania się z projektem umowy i do podpisania umowy przedwstępnej. W budynku będą 52 lokale o powierzchni:
mieszkania 2-pokojowe
33 m2 - 44 m2 - 14 mieszkań
ok.50 m2 - 25 mieszkań
mieszkania 1-pokojowe
do 30 m2 - 6 mieszkań
33 m2-44m2 - 6 mieszkań
ok. 50 m2 - 1 mieszkanie

Zmiany na "Słonecznym Brzegu"
W związku ze zbliżającym się sezonem turystycznym Burmistrz Biskupca informuje, iż w bieżącym sezonie wjazd i parkowanie pojazdów na "Słonecznym Brzegu" nie będą pobierane opłaty. Ponadto w czerwcu do dyspozycji gości ośrodka zostaną oddane szalety i prysznic.

 

2003-05-15

"Unia bez tajemnic" - Festyn rekreacyjny w Kobułtach

11 maja odbył się w Kobułtach, w Publicznej Szkole Podstawowej festyn rekreacyjny pod hasłem "Unia bez tajemnic". Wzięło w nim udział przeszło dwieście osób. Organizatorami niedzielnego spotkania była społeczność szkolna. Nad całością pieczę trzymała dyrektorka placówki Urszula Dziąba. Szkoła gościła w tym dniu Sekretarza Gminy Marię Szarek, radnego sejmiku wojewódzkiego Bronisława Szatana, radnego powiatu Zbigniewa Szczypińskiego i Irenę Grzyb - radną gminy. Ci ostatni wspierali imprezę sponsorując nagrody.

Podczas festynu każda klasa prezentowała wybrany kraj Unii Europejskiej. Była Hiszpania, Anglia, Francja, Holandia, Finlandia, Niemcy i Włochy. Pomysły rodziców, nauczycieli i uczniów wyeksponowane były w postaci efektownych dekoracji, a wystrój klas przeszedł najśmielsze oczekiwania. W każdym z krajów można było skosztować ulubione danie przygotowane specjalnie na imprezę, np. we Francji - ślimaki, we Włoszech pizzę, w Holandii koreczki serowe itd. Poza tym była okazja zgłębienia wiedzy na temat danego kraju.

Odbyły się przedstawienia bajek autorów krajów unijnych w wykonaniu uczniów i rodziców. Klasa piąta z wychowawczynią Iwoną Lompą przygotowała fragment książki Carlo Collodiego pt. "Pinokio". Rodzice wystawili "Śpiącą Królewnę" Ch. Perrault w reżyserii pani Marzeny Kowsz - nauczycielki zerówki. Aktorzy mieli ogromną tremę. Blade twarze i drżące głosy zdradzały ogromne zdenerwowanie. Występy były udane, a oklaski szczere i głośne. Zespół muzyczny prowadzony przez pana Kazimierza Bociana wykonał kilka utworów muzyki poważnej, w tym " Odę do radości". Uczniowie klas IV-VI rozegrali mecze w piłce nożnej.

W trakcie odbywających się zawodów trwała debata "Jesteśmy w Europie". Była szansa podzielenia się uwagami i wątpliwościami. Poza tym każdy mógł wziąć do domu materiały na temat Unii, by raz jeszcze prześledzić wszystkie "za" i "przeciw", a w referendum podjąć ostateczną i przemyślaną decyzję. Tematem pośrednim przygotowanego festynu było też hasło "Z ekologią bliżej Europy". Zorganizowano więc kiermasz rzeczy użytkowych "Śmiecio-sztuka", a także konkurs na wykonanie rzeźby ze śmieci. W konkursie wzięły udział rodziny z poszczególnych klas. Prace były niezwykłe. Z uwagą przyglądano się umiejętnościom wykonawców. Każdy mógł się w czymś wykazać. Ale najważniejsze, że wszyscy byli razem: nauczyciele, uczniowie, rodzice, przedstawiciele samorządów, a festyn był niezwykle udany.

 

2003-05-12

III Biskupieckie Dni Rodziny - 10 maja - 13 czerwca 2003r

Już po raz trzeci organizowane są Biskupieckie Dni Rodziny. Z inicjatywy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przy współudziale szerokiej rzeszy życzliwych koordynatorów i współorganizatorów, odbędzie się w maju i czerwcu cykl imprez pod tytułem "Biskupieckie Dni Rodziny".

Zapraszamy do zapoznania się z programem obchodów tych Dni:
Program Biskupieckich Dni Rodziny - (MS Word, 34 kB)

 

 

2003-05-07

Festiwal w Biskupcu

W dniach 9-10 maja na stadionie BKS Tęcza w Biskupcu odbędzie się II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Rozrywkowej. Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Burmistrza Biskupca. Pomysłodawcą i organizatorem tego muzycznego przedsięwzięcia jest firma "WALDI". Laureat tegorocznego Festiwalu otrzyma nagrodę w wysokości 1000 Euro. Celem imprezy jest propagowanie muzyki, promowanie utalentowanych zespołów i kształtowanie wrażliwości artystycznej. Dla wielu uczestników festiwal może stać się pierwszym krokiem do muzycznej kariery.

Gwiazdami tegorocznego festiwalu będą: "Czerwone Gitary", Hanka Bielicka oraz zespół "Zbigi Band". Zapraszamy w piątek od godziny 16.00 oraz w sobotę od godziny 17.00.

 

2003-05-06

Burmistrz Biskupca ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich

Wymagania:

  1. wyższe wykształcenie magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym oraz kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w tej szkole.
  2. wyższe wykształcenie zawodowe z przygotowaniem pedagogicznym lub ukończone kolegium nauczycielskie albo nauczycielskie kolegium języków obcych oraz kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w tej szkole.

    Oferenci, którzy posiadają wykształcenie wymienione:
    - w pkt. 1 i 2 winni spełniać warunki określone w ppkt. 1 - 4.

    1) co najmniej 5-letni staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela lub 5-letni staż pracy dydaktycznej na stanowisku nauczyciela akademickiego,
    2) w okresie pięciu lat bezpośrednio przed powierzeniem stanowiska uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy w placówce lub pozytywną ocenę pracy w okresie ostatnich czterech lat pracy w szkole wyższej, jeżeli stanowisko dyrektora obejmuje bezpośrednio po ustaniu zatrudnienia w szkole wyższej
    3) dobry stan zdrowia, potwierdzony aktualnym świadectwem lekarskim umożliwiającym pełnienie funkcji dyrektora w tej szkole.
    4) ukończone studia podyplomowe z zakresu zarządzania lub kurs z zakresu zarządzania oświatą, jeżeli kurs nadaje kwalifikacje w sposób określony w przepisach w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli,

    Do ofert należy dołączyć:
    - dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe oraz świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z zakresu zarządzania oświatą,
    - kwestionariusz osobowy,
    - opinię o przebiegu pracy i ostatnią ocenę pracy pedagogicznej,
    - zaświadczenie o niekaralności,
    - oświadczenie o nie odwołaniu ze stanowiska kierowniczego na mocy art. 38 ustawy o systemie oświaty,
    - zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia.

Oferty wraz z dokumentami należy składać w zaklejonych kopertach z dopiskiem "S.P. Borki" w Sekretariacie Urzędu Miejskiego w Biskupcu, ul. Aleja Niepodległości 2, pok.18. w terminie do dnia 30 maja 2003r. do godz.15.30. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi, w Urzędzie Miejskim - pok. 33 /sala posiedzeń Rady Miejskiej/ w dniu: 03 czerwca 2003r. o godz. 9.30. Wymagana jest obecność kandydatów w wyżej podanym terminie i godzinie.

Szczegółowych informacji w sprawie warunków pracy oraz regulaminu konkursu udziela Burmistrz Miasta pod numerem telefonu 0 89 715 01 10 lub Dyrektor ZaSP tel. 089 715 40 55.

BURMISTRZ

/-/ Marek Domin

 

 

2003-04-30

Praca w Powiatowym Ośrodku Informacji i Promocji Turystycznej.

Urząd Miejski w Biskupcu ogłasza nabór kandydatów do Powiatowego Ośrodka Informacji i Promocji Turystycznej w Biskupcu.

Wymagania:

  • wykształcenie wyższe (preferowane turystyczne)
  • biegła znajomość języka angielskiego lub niemieckiego
  • dobra znajomość obsługi komputera i sprzętu biurowego
  • wiedza z zakresu turystyki
  • umiejętność zaprezentowania gminy Biskupiec w rozmowie kwalifikacyjnej
  • dyspozycyjność (w okresie letnim praca dwuzmianowa)
  • łatwość nawiązywania kontaktów
  • miła aparycja

Do oferty należy dołączyć:

  • podanie
  • kwestionariusz osobowy
  • dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe
  • oświadczenie o niekaralności
  • zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia

Oferty wraz z dokumentami należy składać w zaklejonych kopertach z dopiskiem "Informacja Turystyczna" w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Biskupcu ul. Al. Niepodległości 2 (pok. 18) w terminie do 13 maja br. do godz. 15.30. Komisja kwalifikacyjna wyłoni kandydatów w dwóch etapach:

I etap - 14 maja br. - otwarcie ofert i egzamin językowy
II etap - rozmowa kwalifikacyjna.

O terminie i miejscu rozmowy kwalifikacyjnej kandydat zostanie poinformowany 15 maja br.

 

2003-04-28

Z wizytą w Bramsche.

W dniu 14 kwietnia br. Burmistrz Biskupca Marek Domin złożył wizytę władzom miasta Bramsche w celu złożenia propozycji nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Biskupcem a Bramsche. Bramsche jest jednym z miast powiatu Osnabrück w Niemczech.

W związku z wizytą zorganizowane zostało spotkanie z radnymi reprezentującymi partie SPD, CDU oraz z przedstawicielami stowarzyszeń zajmujących się kontaktami z miastami partnerskimi.

Propozycja Burmistrza spotkała się z zainteresowaniem. Burmistrz Bramsche Pani Liesel Hőltermann poinformowała, iż sprawę postawi na Sesji, celem zajęcia oficjalnego stanowiska. We wrześniu br. na zaproszenie Burmistrza z wizytą do Biskupca przyjedzie delegacja z Bramsche.

Burmistrz Biskupca zaprasza mieszkańców miasta i gminy do wyrażenia opinii oraz składania propozycji nawiązania współpracy partnerskiej z innymi miastami. Być może istnieją nieformalne kontakty mieszkańców naszej gminy z innymi miastami w Niemczech, bądź miastami w innych krajach i rozmowy wartoby było skierować właśnie w tym kierunku. Czekamy na głosy w tej sprawie.

Bramsche w internecie: www.bramsche.de

Zainteresowanych prosimy o kontakt pisemny lub emailowy
Urząd Miejski w Biskupcu
Al. Niepodległości 2; 11-300 Biskupiec
burmistrz@ratusz.biskupiec.pl

 

2003-04-28

Wręczenie "Złotego Krzyża Zasługi" Panu Zenonowi Karol

W dniu 25 kwietnia br. na Sesji Rady Miejskiej odbyło się wręczenie nadanego przez Prezydenta RP "Złotego Krzyża Zasługi" Panu Zenonowi Karol w uznaniu jego działań na rzecz Ojczyzny. Pan Karol por. ps. "Biały" był żołnierzem Armii Krajowej 23 Brygady Brasławskiej Okręg Wilno, obecnie pełni funkcję Prezesa Koła Światowego Związku "AK" w Biskupcu. Odznaczenie wręczali Pan Eugeniusz Dziewiałtowski Prezes Zarządu Okręgu Światowego Związku "AK" Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Burmistrz Biskupca Marek Domin oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Biskupcu Krzysztof Janczara.

 

2003-04-28
Zagospodarowanie terenów wokół jeziora Kraksy

W związku z opracowaną "Koncepcją zagospodarowania terenów wokół Jeziora Kraksy", Burmistrz Biskupca zaprasza mieszkańców Biskupca do składania propozycji zagospodarowania terenów wokół jeziora Kraksy. Liczymy na ciekawe propozycje, które na pewno będą brane pod uwagę w momencie realizacji koncepcji. Chcielibyśmy, aby mieszkańcy naszego miasta mieli wpływ na kierunki jego rozwoju.

Zainteresowanych prosimy o kontakt pisemny lub emailowy

Urząd Miejski w Biskupcu
Al. Niepodległości 2; 11-300 Biskupiec
burmistrz@ratusz.biskupiec.pl

 

2003-04-28

Kwietniowy numer Biuletynu

Ukazał się kwietniowy numer Biuletynu Urzędu Miasta. W tym numerze:

  • Burmistrz, Rada informują ...
  • Z życia gminy
  • Sport w gminie
  • Biskupiecki Dom Kultury informuje, zaprasza ...
  • Parada pojazdów i wehikułów
  • Konkurs na piosenkę o Biskupcu
  • Program obchodów Święta Konstytucji 3 Maja

Wersja elektroniczna do pobrania: kwiecien2003.doc (MS Word, 87 KB)

 

2003-04-25

Obchody Święta 3 Maja

Urząd Miasta opublikował program obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Tegoroczne imprezy rozpoczną się już 30 kwietnia. W programie znalazły się imprezy sportowe (turniej piątek piłkarskich, pokazy walk, finał turnieju tenisa, regaty) oraz szereg imprez kulturalnych np: Majówka z Unią.

Zapraszamy mieszkańców Biskupca do wzięcia udziału w imprezach.
Organizatorzy.

Pobierz program imprez - 29 kB (MS Word, *.doc)

 

2003-04-18
Konkurs na piosenkę o Biskupcu .

Burmistrz Biskupca i Biskupiecki Dom Kultury ogłaszają otwarty konkurs na piosenkę o Biskupcu. Mające ponad 600 lat miasto zasługuje na piosenkę, która mogłaby być jego hymnem śpiewanym na uroczystościach gminnych. W konkursie może wziąć udział każdy, kto ma talent i potrzebę stworzenia takiego utworu. Organizatorzy spodziewają się tekstu i melodii oryginalnych, nigdzie przedtem nie publikowanych.

Dla autora najlepszej piosenki przewidziana jest atrakcyjna nagroda finansowa ufundowana przez Burmistrza Miasta.

Harmonogram konkursu:

  • 9 czerwca - ostateczny termin składania projektów piosenki
  • 11 czerwca - wybranie najciekawszej propozycji przez komisję powołaną przez Burmistrza Miasta
  • 11 czerwca - 12 lipca - organizacja utworu, przygotowanie go do prezentacji
  • 12 lipca - rozdanie nagród i prapremiera utworu.

Dokumenty, jakie należy złożyć w biurze BDK (ul. Jana Matejki 5, 11-300 Biskupiec w godz. 8:15 - 16:30):

1. Zaklejona koperta z projektem piosenki (słowa + melodia) - może być kaseta z zaśpiewaną piosenką) opatrzona godłem.

2. Zaklejona koperta opatrzona tym samym godłem, zawierająca imię nazwisko, adres, telefon kontaktowy autora.

 

2003-04-07

II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Rozrywkowej w Biskupcu.

Do 15 kwietnia można zgłaszać swój udział w II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Rozrywkowej. Festiwal odbędzie się w dniach 9-10 maja na stadionie BKS Tęcza w Biskupcu. Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Burmistrza Biskupca. Pomysłodawcą i organizatorem tego muzycznego przedsięwzięcia jest firma "WALDI".

Laureat tegorocznego Festiwalu otrzyma nagrodę w wysokości 1000 Euro.

Celem imprezy jest propagowanie muzyki, promowanie utalentowanych zespołów i kształtowanie wrażliwości artystycznej. Dla wielu uczestników festiwal może stać się pierwszym krokiem do muzycznej kariery. Organizatorzy liczą, iż będzie to doskonała okazja do promowania nowych instrumentów, akcesoriów i sprzętu nagłośnieniowego firm związanych z branżą muzyczną. Ponadto impreza tego typu jest szansą nawiązania kontaktów partnerskich z muzykami, a także z placówkami kulturalnymi i władzami miast, z których zespoły pochodzą.


Uczestnicy I Festiwalu Muzyki Rozrywkowej w Biskupcu.

Oprócz zespołów z kraju przewidziany jest udział wykonawców z Rosji, Ukrainy, Litwy, Czech i być może Niemiec. W Festiwalu mogą wziąć udział soliści i zespoły muzyczne (do 10 osób), wykonujące każdą odmianę muzyki rozrywkowej. Kandydaci powinni wypełnić kartę zgłoszenia, którą wraz z nagraniem demo (4 utwory - 20 minut), należy przesłać do 15 kwietnia na adres biura organizacyjnego:

PHU Waldi, Plac Wolności 5; 11-300 Biskupiec
tel. (0-89) 715 23 69, 715 10 10, 0 601 930 072
e-mail:
phu.waldi@wp.pl

Zapraszamy także na strony www.festiwal2003.republika.pl

 

2003-04-03
Janusz Radziszewski "Sołtysem Roku"

W plebiscycie "Sołtys Roku" ogłoszonym przez "Naszą Warmię" dodatek "Gazety Olsztyńskiej" największą popularnością cieszył się Janusz Radziszewski - sołtys Biesowa. 930 głosów oddali na niego mieszkańcy nie tylko Biesowa, ale także okolicznych miejscowości, w tym oczywiście i Biskupca.

Jest to wielkie wyróżnienie dla Pana Janusza oraz docenienie ciężkiej pracy, ale także i wyżej postawiona poprzeczka. "Sołtys Roku" wraz z mieszkańcami Biesowa nie spoczywają na laurach i nieustannie myślą o dalszym "upiększaniu" swojej miejscowości. W najbliższym czasie położony ma zostać wzdłuż cmentarza 150 metrowy chodnik z polbruku z klombami. Ponadto w dalszych planach jest położenie polbruku na wszystkich chodnikach w Biesowie, otwarcie pracowni rzeźbiarsko-malarskiej, a także zrobienie nowej podłogi i kominka w świetlicy.

Na najbliższej Sesji Rady Miejskiej w Biskupcu, która odbędzie się w dniu 8 kwietnia "Sołtys Roku" otrzyma od redakcji "Gazety Olsztyńskiej" puchar. W plebiscycie zaszczytne 3 miejsce zajął także Pan Jerzy Sporysz - sołtys Lipowa (175 głosów), dzięki któremu miejscowość uległa ogromnym przeobrażeniom.

 

2003-04-01

Pożar przy ul. Wiosennej

Wszystkich, którzy chcą wesprzeć finansowo poszkodowane rodziny, prosimy o wpłaty na konto Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biskupcu: PKO BP Biskupiec nr 84 10203639 1010901173 z dopiskiem "Pomoc Pogorzelcom"

W dniu 20 marca br. w Biskupcu przy ul. Wiosennej wybuchł pożar poddasza budynku. Spaleniu uległa więźba dachowa, a także uszkodzona została część stropu nad ostatnią kondygnacją. Ogień nie naruszył lokali mieszkalnych, jednakże w wyniku akcji ratowniczej zostały one całkowicie zalane. Budynek zamieszkiwało 6 rodzin. W trakcie pożaru nikt nie doznał żadnych obrażeń. Komisariat Policji z udziałem Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej prowadzi dochodzenie w sprawie przyczyn pożaru.

W trakcie akcji ratowniczej Burmistrz Miasta powołał Zespół Zarządzania Kryzysowego, który na miejscu dokonywał rozpoznania sytuacji i podejmował czynności mające na celu zabezpieczenie życia i zdrowia oraz mienia mieszkańców. Trzy rodziny otrzymały lokale zastępcze nad Miejską Biblioteką Publiczną w Biskupcu. Za przydzielone pomieszczenia, które rodziny będą zajmowały na czas remontu ich mieszkań, nie będą ponosiły żadnych opłat czynszowych ani medialnych.

Budynek zabezpieczono plandekami i folią przed opadami atmosferycznymi. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Biskupcu, po uzgodnieniu potrzeb z rodzinami najbardziej poszkodowanymi w wyniku pożaru, udzielił im pomocy rzeczowej (łóżka polowe z materacami, piecyki gazowe, koce, poduszki, kołdry). 2, będące w najcięższym położeniu, rodziny uzyskały wsparcie finansowe. Pracownicy MOPS są w stałym kontakcie z poszkodowanymi rodzinami i systematycznie w miarę potrzeb realizowana jest pomoc.

Według wstępnych szacunków na odbudowę zniszczonych części budynku niezbędna jest kwota ponad 80 tys. zł. Odbudowy oprócz więźby dachowej wymagają kominy od stropu poddasza w górę. Sprawdzenia także wymaga dolna część kominów oraz instalacja elektryczna. Koszty remontu obiektu poniesie gmina, która jest jego właścicielem.

Firma budowlana Pana Szczepana Kawieckiego przystąpiła już do prac polegających na odbudowie zniszczonych części budynku. Burmistrz Biskupca - Marek Domin apeluje do mieszkańców miasta i gminy Biskupiec o pomoc finansową na rzecz rodzin poszkodowanych w wyniku pożaru.

 

2003-03-28

Marcowy numer Biuletynu

Ukazał się marcowy numer Biuletynu Urzędu Miasta. W tym numerze:

  • Pożar w Biskupcu
  • Wybory Miss Biskupca
  • II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Rozrywkowej
  • Burmistrz, Rada informują ...
  • Z życia gminy
  • Sport w gminie
  • Z bibliotecznej półki
  • Biskupiecki Dom Kultury informuje, zaprasza ...

Wersja elektroniczna do pobrania: marzec2003.doc (MS Word, 146 KB)

 

2003-03-19

WYBORY MISS BISKUPCA
W dniu 8 marca w Biskupieckim Domu Kultury odbyły się piąte wybory "Miss Biskupca". Patronat nad imprezą objął Burmistrz Biskupca - Marek Domin. O tytuł najładniejsze dziewczyny Biskupca konkurowało 8 kandydatek: Urszula Ślęzak, Joanna Wiśniewska, Magdalena Perkowska, Emilia Dobies, Daria Jurczak, Joanna Kocińska, Monika Poturalska, Barbara Szpitalna

Dziewczyny prezentowały się w kreacjach wieczorowych, w strojach kąpielowych i sukniach ślubnych. Całość programu była świetnie przygotowana - scenografia, układy choreograficzne, jak i reżyseria współgrały ze sobą. Nad całą prezentacją dziewczyn czuwała Edyta Danilczuk - Dyrektor Regionalny Biura Miss Polonia i to jej należy gratulować udanego show. W przerwach wybory uatrakcyjniały występy zespołów muzycznych: zespół "Bingo", zespoły BDK - "Wiolinki" ,"My", "Świderki", zespół taneczny "Bez nazwy".

Po naradzie jurorów przyznano następujące tytuły:
Miss Biskupca - Emilia Dobies
I Vice Miss - Monika Poturalska
II Vice Miss - Daria Jurczak
Miss Foto - Emilia Dobies
Miss Publiczności - Emilia Dobies
Miss Czytelników Gazety Olsztyńskiej - Emilia Dobies
Miss Internetu - Urszula Ślęzak
Swoją obecnością wybory zaszczycili: Zastępca Burmistrza - Krystyna Łapińska, Sekretarz Gminy - Maria Szarek oraz radni powiatowi, radni gminni, sponsorzy i mieszkańcy miasta.

Organizatorzy - Biskupiecki Dom Kultury i Biuro Miss Warmii i Mazur w Mrągowie dziękują wszystkim sponsorom za pomoc finansową i materialną przy organizacji Wyborów Miss Biskupca.

 

2003-03-12

Nowe hełmy dla Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Biskupcu

20 lutego 2003 roku na placu Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 3 Państwowej Straży Pożarnej w Biskupcu odbyła się uroczystość przekazania nowych hełmów bojowych, które zostały zakupione i przekazane przez Warmińsko - Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Grzegorza Kniefel. W uroczystości uczestniczyli również Burmistrz Miasta Marek Domin i Komendant Miejski PSP mł. bryg. Grzegorz Matczyński.

Nowe hełmy niemieckiej firmy MS AUER (każdy o wartości 600 złotych) weszły na wyposażenie wszystkich 31 strażaków, biorących udział w akcjach. Konieczność wymiany hełmów wynikała z faktu, iż dotychczas używane nakrycia nie spełniały wymagań BHP, został także przekroczony 5 letni okres ich używalności. Nowe hełmy zapewnią większe bezpieczeństwo i komfort pracy strażaków.

więcej zdjęć z uroczystości w Foto Galerii

 

2003-03-11

Certyfikat jakości dla biskupieckiego szpitala

W dniu 7 lutego Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie oficjalnie przyznało Szpitalowi Powiatowemu im. Jana Mikulicza w Biskupcu certyfikat jakości na maksymalny czas akredytacji - do 8 grudnia 2005 roku. Wyróżnienie świadczy o najwyższym standardzie usług medycznych naszego Szpitala. Biskupiecka placówka stała się czwartą w regionie, która posiada taki dokument. Wcześniej otrzymały je: Szpital Dziecięcy i Szpital Miejski z Olsztyna oraz Szpital Powiatowy w Giżycku.

 

2003-03-04

Fundusz Dotacji Inwestycyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie w ramach programu Phare 2000 realizuje Fundusz Dotacji Inwestycyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dotacje przydzielane będą na pokrycie kosztów zakupu nowych maszyn i urządzeń włącznie z wszelkim związanym z nimi sprzętem i oprogramowaniem komputerowym.

Firmy posiadające licencję transportową mogą uzyskać dotację na zakup nowych środków transportu. W przypadku działalności hotelarskiej i restauracyjnej możliwe jest uzyskanie dotacji na zakup nowych mebli. Dotacje nie obejmują budowy i remontów obiektów.

Dokładne informacje i formularze wniosków są dostępne w internecie na stronie www.parp.gov.pl oraz www.wmarr.olsztyn.pl lub w Urzędzie Miejskim w pokoju nr 14 u Pana Jacka Szymańskiego (tel. 715-01-20).

Strony PARP - www.parp.gov.pl
Strony WMARR - www.wmarr.gov.pl

 

2003-03-04

Uroczyste otwarcie hali sportowo-widowiskowej

W dniu 20 lutego br. w Biskupcu odbyło się oficjalne oddanie do użytku hali sportowo-widowiskowej, znajdującej się na terenie zlikwidowanej Jednostki Wojskowej przy Al.Broni 10. Obiekt był w złym stanie technicznym. Wspólnymi siłami Starostwa Powiatowego oraz gminy Biskupiec sfinansowany został remont, który kosztował około 1 100 000 złotych.

Zgromadzonych gości powitali, a następnie tradycyjnego przecięcia wstęgi dokonali Starosta Olsztyński Adam Sierzputowski oraz Burmistrz Biskupca Marek Domin. Halę poświęcił Ksiądz Józef Świechowski. W uroczystości udział wziął także Wicemarszałek Województwa Adam Filipowicz, który przekazał gospodarzom hali komplet piłek.

W programie otwarcia nie zabrakło sportowych akcentów. Zaproszeni goście mogli obejrzeć mini mecze piłki koszykowej i piłki nożnej oraz pokazy gimnastyczne w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół. Hala służy uczniom Zespołu Szkół i Gimnazjum, zawodnikom biskupieckich klubów sportowych, a także mieszkańcom miasta i gminy.

więcej zdjęć z uroczystości w Foto Galerii

 

2003-03-04

"Sukcesy 2002"

13 lutego 2002 r. w restauracji "Stara Kaflarnia" odbyło się, kontynuowane już od 7 lat, spotkanie z przedstawicielami społeczności lokalnej, wyróżniającymi się w dziedzinie nauki, kultury i sportu oraz których działalność w istotny sposób wpłynęła na rozwój, bądź promocję miasta i gminy.

Celem imprezy jest wyrażenie uznania mieszkańcom miasta i gminy, którzy w sposób szczególny reprezentują nasze środowisko. Zasady nominacji w tegorocznych "Sukcesach" uległy zmianom - opracowany został regulamin imprezy, według którego o uzyskaniu nominacji decydowała pięcioosobowa kapituła. Przy kwalifikacji kapituła zwracała uwagę, czy dane osiągnięcie spełnia założenia imprezy, czyli czy kandydat spełnia chociaż jedno z poniżej wymienionych kryteriów:
* jest laureatem (I miejsce) imprezy o zasięgu wojewódzkim,
* zajął co najmniej 3 miejsce w skali kraju,
* wyróżnił się na arenie międzynarodowej
* przyczynił się do zdobycia sukcesu, w dziedzinie nauki, kultury, czy sportu.

Wyróżnione zostały również osoby, które poprzez swoje działania miały wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy i promocję miasta i gminy Biskupiec. Nowością tej edycji "Sukcesów" była nominacja do tytułów "Sukces Roku 2002" oraz "Sportowy Sukces Roku 2002".

"Sukces Roku 2002" otrzymali:

Otolia Siemieniec za pracę na stanowisku Dyrektora Szpitala Powiatowego im Jana Mikulicza. Dzięki Pani Otolii zmodernizowany został szpital, co poprawiło warunki leczenia. W Ogólnopolskim Rankingu Szpitali 2002, opracowanym przez "Rzeczpospolitą" na najlepsze szpitale publiczne, oceniano 468 tego typu placówek. Szpital w Biskupcu zajął 22 miejsce. Ponadto placówka uzyskała Certyfikat Akredytacyjny - Status Szpitala Akredytowanego do 8.XII.2005 roku.

Marek Domin - podczas wyborów 2002, spośród 5 kandydatów na Burmistrza Biskupca, w bardzo wyrównanej "walce" społeczeństwo wybrało właśnie Pana Marka Domina na gospodarza miasta i gminy Biskupiec.

"Sportowy Sukces Roku 2002" przypadł Adamowi Sznitko - złotemu medaliście w Szosowych Mistrzostwach Polski ze startu wspólnego, kategoria junior oraz złotemu medaliście w Mistrzostwach Polski - jazda indywidualna na czas kat. Junior.

Impreza tradycyjnie spotkała się z dużym zainteresowaniem. Spotkanie rozpoczęto od odczytania listu Andrzeja Ryńskiego - Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz występu zespołów działających przy BDK: "Wiolinki", także wyróżnione w "Sukcesach" oraz zespół "My", które prowadzi Pan Mirosław Korkus. Po oficjalnym wręczeniu dyplomów oraz specjalnie na tę okazję przygotowanych szklanych statuetek, wyróżnieni przy słodkim poczęstunku świętowali swoje osiągnięcia. W tegorocznej edycji nominowanych zostało 96 osób (zgłoszono 201 osób).

Wśród wyróżnionych znaleźli się: UKS "Amator" (Trener Klubu Krzysztof Dąbrowski), Klub Ekologiczny "Arnica" (Prezes Klubu Barbara Iwańska), Koło Historyczne Gimnazjum Katolickiego (nauczyciel prowadzący koło - Barbara Kąpińska), SKO Czerwonka (Zarząd SKO - Malwina Jankowska, Wioleta Jaszczak, Alicja Świątecka), Publiczna Szkoła Podstawowa w Czerwonce (Kapitan drużyny Kwiatkowski Marcin), "Tęcza" - juniorzy (Kapitan drużyny - Kamil Gleba), "Tęcza" - seniorzy (Kapitan drużyny - Sławomir Jarząbek), Augustowska Judyta, Balcerzak Paweł, Balcewicz Ewelina, Bałdyga Paulina, Burczak Robert, Chorążewicz Marta, Chrunyk Katarzyna, Chwastowski Jan, Ciarkowska Anna, Dąbrowska Emilia, Dempski Andrzej, Deptuła Wioleta, Drohomirecki Adam, Florczak Malwina, Gabiec Natalia, Gajdzis Marlena, Gałecka Joanna, Groszewski Zbigniew, Grzejka Bożenna, Gwiazda Dorota, Jakubiak Karolina, Janczara Krzysztof, Jodko Kinga, Kandybowicz Jacek, Karmazyn Maciej, Kazimierska Justyna, Klik Narcyz, Koleśnik Iza, Koleśnik Wanda, Korkuć Andrzej, Korkus Mirosław, Kowalski Jerzy, Kowalski Krzysztof, Król Andrzej, Kruk Lidia, Kula Jarosław, Kula Maciej, Kuś Katarzyna, Leczycka Alicja, Leczycki Adam, Lompa Iwona, Łukaszuk-Drążek Zofia, Łuniewski Bartłomiej, Łuniewski Jacek, Malecka-Szmidt Helena, Marchlewski Dariusz, Maśko Magdalena, Mendyk Ewa, Milewski Andrzej, Moczadło Elżbieta, Orłowski Paweł, Ewa Andrzej Olczak, Pawłowicz Marta, Pawłowska Martyna, Pietrzak Marcelina, Podlińska Małgorzata, Puszkarski Kuba, Radziszewska Alina, Radziszewski Janusz, Raszkowska Monika, Rojewski Krzysztof, Romańczuk Patrycja, Rymek Ryszard, Słowiński Adam, Smoliński Michał, Smoliński Rafał, Socha Justyna, Sporysz Jerzy, Staszak Marzena, Szajkowska Anna, Szczawiński Janusz, Szczotka Andrzej, Szczypiński Zbigniew, Szkolnik Piotr, Tomczak Danuta, Urszula Dziąba, Wiśniewski Tomasz, Woliński Mariusz, Wołejszo Damian, Wróbel Mateusz, Wydor Halina, Wydor Ireneusz, Zabłodzki Arkadiusz, Zalewska Marta, Ziemak Krzysztof, Żęgota Barbara.


Adam Sznitko - Sportowy Sukces Roku 2002

więcej zdjęć z uroczystości w Foto Galerii

 

2003-02-28

Lutowy numer Biuletynu

Ukazał się lutowy numer Biuletynu Urzędu Miasta. W tym numerze:

  • Turniej Brydża Sportowego w Biskupcu
  • "Sukcesy 2002"
  • III Bal Charytatywny "Pomóżmy Naszym Dzieciom"
  • Burmistrz, Rada informują ...
  • Z życia gminy
  • Sport w gminie
  • Biskupiecki Dom Kultury informuje, zaprasza ...

Wersja elektroniczna do pobrania: luty2003.doc (MS Word, 106 KB)

 

2003-02-17

Czterdziestolecie szkoły Podstawowej Nr 3 w Biskupcu

1 września 2003r. mija 40 lat od chwili, gdy obecna Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Biskupcu rozpoczęła swoją działalność w budynku przy ul. B. Chrobrego 15, jako samodzielna placówka oświatowa.

Jednym z naszych zamierzeń jest stworzenie galerii zdjęć przedstawiających absolwentów oraz osób, które w latach 1963-1991 pełniły funkcję kierownika bądź dyrektora tejże szkoły.

W związku z powyższym prosimy absolwentów o dostarczenie zdjęć klasowych wykonywanych na zakończenie nauki w naszej szkole, oryginalnych (do zeskanowania) lub zeskanowanych. Poza tym, interesują nas takie dane jak: rok ukończenia szkoły, możliwie jak najwięcej nazwisk kolegów i koleżanek z klasy oraz nazwisko wychowawcy.

Byłe kierownictwo szkoły również prosimy o dostarczenie swojego zdjęcia wraz z imieniem i nazwiskiem oraz krótkiej notatki: w jakich latach dana osoba zarządzała placówką, przeprowadzone zmiany, istotne wydarzenia itp.

Na zdjęcia i informacje oczekujemy do 30 kwietnia 2003 roku.

Dyrektor
Elżbieta Niewęgłowska

 

2003-01-31

Mieszkania w Jednostce

Burmistrz Biskupca rozpoczyna konsultacje w sprawie adaptacji na cele mieszkaniowe budynku położonego na terenie byłej Jednostki Wojskowej.

O mieszkanie własnościowe starać się mogą mieszkańcy miasta i gminy Biskupiec.

Pierwszeństwo mają osoby:
1. zarejestrowane w prowadzonych wykazach wniosków zakwalifikowanych do ubiegania się o zawarcie umowy o najem lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy,

2. obecni najemcy mieszkań komunalnych, którzy w dniu zasiedlenia adaptowanego mieszkania przekażą gminie zajmowany dotychczas lokal.

Szacunkowa cena - 600 zł/m2

Opis projektowanych mieszkań:

  • samodzielne lokale
  • mieszkania o pow. od 30 do 50 m2 (1-2 pokoje), kuchnia, łazienka, piwnica
  • liczniki centralnego ogrzewania, wody i energii elektrycznej
  • teren ogrodzony
  • atrakcyjna lokalizacja
  • właściciel mieszkania we własnym zakresie wykona: okładziny ścienne i podłogowe oraz montaż urządzeń sanitarnych.

Na podstawie opracowanej dokumentacji projektowej przyszli mieszkańcy po wpłacie 50% wartości całkowitej lokalu będą mogli uzyskać przydział mieszkania. Pozostała kwota będzie spłacona do dnia podpisania aktu notarialnego, potwierdzającego własność danego lokalu. Planowany termin oddania do użytku budynku - grudzień 2003 r.

Rozpoczęcie zamierzenia uwarunkowane jest odpowiednią liczbą chętnych rodzin do zakupienia mieszkań. W związku z tym przygotowane zostały ankiety (dostępne w Urzędzie Miejskim w Biskupcu w Referacie Spraw Lokalowych - Al. Niepodległości 2, tel. 715 01 66, pok. nr 4), dzięki którym będzie można ocenić zainteresowanie powyższą inicjatywą.

Ankiety należy złożyć do 28 lutego 2003 roku.

 

2003-01-31

SZKOLENIE DLA PRZYSZŁYCH PRACOWNIKÓW OŚRODKA INFORMACJI I PROMOCJI TURYSTYCZNEJ W BISKUPCU

Szkolenie finansowane ze środków UE, obejmuje bezrobotnych z gminy Biskupiec, zainteresowanych pracą w Ośrodku Informacji i Promocji Turystycznej.

Warunki przyjęcia na kurs: wykształcenie minimum średnie, umiejętność porozumienia się w języku angielskim lub niemieckim, podstawowa znajomość komputera, umiejętność zaprezentowania swojego regionu w rozmowie kwalifikacyjnej.

Szkolenie zostanie przeprowadzone w 4 modułach tematycznych.

Moduł I - szkolenia teoretyczne: 1. Turystyka, 2. Historia regionu, 3. Walory turystyczne regionu, 4. Geografia regionu.

Moduł II - szkolenia teoretyczne: 1. Marketing w turystyce, 2. Informacja turystyczna, 3. Praca z komputerem, 4. Organizacja pracy biurowej.

Moduł III - zajęcia językowe: konwersacje w języku angielskim lub niemieckim (główne pojęcia i wyrażenia związane z turystyką).

Moduł IV - zajęcia praktyczne: praktyki w sektorze turystyki na terenie naszego województwa: zapoznanie się z obowiązkami na konkretnych stanowiskach pracy, wprowadzenie uczestników szkolenia na rynek pracy w sektorze turystyki woj. warmińsko - mazurskiego.

Wszystkie zajęcia w ramach modułu I-III: odbywać się będą w trzech sesjach, po 10 dni przez 8 godzin lekcyjnych z przerwami na weekendy i tygodniową przerwą między sesjami. Celem tych działań jest gromadzenie, przetwarzanie, opracowywanie i późniejsza prezentacja informacji o regionie.

Każdy moduł obejmować będzie całodzienne zajęcia terenowe w zakresie: krajoznawstwo, ekologia i przyrodoznawstwo, prezentacja produktów turystycznych, zarządzanie infrastrukturą turystyczną oraz zakres obowiązków poszczególnych stanowisk pracy w turystyce.

Moduł III: konwersacje w języku angielskim lub niemieckim. Wielkość grup będzie zależała od poziomu znajomości języka przez kursantów. Szkolenie zostanie przeprowadzone w Olsztynie, a praktyki odbędą się na terenie woj. warmińsko - mazurskiego.

Uczestnikom szkolenia zapewnione będzie: zakwaterowanie, wyżywienie, pokrycie kosztów dojazdu oraz kieszonkowe. Po zakończeniu szkolenia odbędzie się egzamin końcowy. Po zdaniu egzaminu uczestnicy szkolenia otrzymają Certyfikat Ukończenia Szkolenia .

ZGŁOSZENIA - wypełnione kwestionariusze należy składać w Powiatowym Urzędzie Pracy, Filia w Biskupcu do 17 lutego 2003 r.

HARMONOGRAM
1) Rozpoczęcie szkolenia - 23. 03
2) Zakończenie szkolenia - 16.05
3) Egzaminy końcowe - 22.05 - 23.05

 

2003-01-31

V Turniej Brydża Sportowego w Biskupcu

Dnia 2 lutego br., w związku ze zbliżającą się 58 rocznicą wyzwolenia Biskupca, sekcja brydża sportowego "Dymer", zorganizowała w Starej Kaflarni Turniej o Puchar Burmistrza Biskupca. Impreza na stałe już wpisała się do kalendarza imprez gminnych, jak również do kalendarza Polskiego Związku Brydża Sportowego, stając się jedną z największych cyklicznych imprez województwa warmińsko-mazurskiego. Rokrocznie w ramach turnieju organizowana jest loteria fantowa, sprzedaż posiłków oraz zbiórka pieniężna. Środki zgromadzone podczas tegorocznego Turnieju przekazane zostaną na rzecz Biskupieckiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz dwóm wybranym rodzinom, znajdującym się w trudnym położeniu finansowym.

 

2003-01-30

Styczniowy numer Biuletynu

Ukazał się styczniowy numer Biuletynu Urzędu Miasta.
W tym numerze:

  • Wywiad z Burmistrzem Markiem Dominem
  • Zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
  • Mieszkania w jednostce
  • Szkolenie dla przyszłych pracowników Ośrodka
  • Informacji i Promocji Turystycznej w Biskupcu
  • Podatki i opłaty lokalne. Terminy płatności.
  • Burmistrz, Rada informują ...
  • Z życia gminy
  • Sport w gminie
  • MOPS informuje...
  • Z bibliotecznej półki
  • Biskupiecki Dom Kultury informuje, zaprasza ...
Wersja elektroniczna do pobrania: styczen2003.doc (MS Word, 147 KB)

 

2003-01-30

"Sukcesy 2002"

13 lutego 2002 r. w restauracji "Stara Kaflarnia" odbędzie się VII spotkanie z przedstawicielami społeczności lokalnej wyróżniającymi się w dziedzinie nauki, kultury i sportu, oraz których działalność w istotny sposób wpłynęła na rozwój, bądź promocję miasta i gminy.

Zasady nominacji w tegorocznych "Sukcesach" uległy zmianom - opracowany został regulamin imprezy. O nominacji decydowała pięcioosobowa kapituła, która zakwalifikowała do "Sukcesów 2002" 95 osób. Listę "sukcesowiczów" podamy w następnym Biuletynie, w którym znajdzie się również fotoreportaż z imprezy.

 

2003-01-30

Hala Sportowa w Biskupcu

Z dniem 10 stycznia br. uruchomiono Miejską Halę Widowiskowo-Sportową w wyremontowanym budynku byłej Jednostki Wojskowej (przy ul. Alei Broni 10).

Na nowej hali sportowej zajęcia wychowania fizycznego mają uczniowie Zespołu Szkół oraz Publicznego Gimnazjum nr 1. Obiekt ma także służyć klubom sportowym, stowarzyszeniom, organizacjom oraz zakładom pracy, mieszkańcom miasta i gminy Biskupiec propagującym sport.

Wymiary części sportowej sali: 40m długości na 20m szerokości. Na parkiecie można przeprowadzać mecze piłki siatkowej, koszykowej i ręcznej. Obiekt posiada pełne zaplecze socjalne (szatnie, toalety, natryski), 150 miejsc na trybunach, system wentylacji.

Informacje o funkcjonowaniu i możliwości korzystania z hali można uzyskać u Administratora Hali - Pana Dariusza Puszkarskiego (tel. 715 22 03).

 

2003-01-02
Na pomoc poszkodowanym w wyniku pożaru - podsumowanie koncertu charytatywnego.

W dniu 7 grudnia br. w Domu Kultury w Biskupcu odbyły się 2 koncerty charytatywne na rzecz poszkodowanych w wyniku pożaru poddasza budynku przy ulicy Armii Krajowej 10/12.

W połowie listopada ogień strawił niemal doszczętnie dach tegoż budynku. Na odbudowę dachu i położenie nowego stropu potrzeba było około 150 000 zł. Gmina Biskupiec, mająca 19 % udziałów w budynku, przekazała środki w wysokości 30 000 zł na udział w remoncie dachu po pożarze. Ponadto Rada Miejska z budżetu Gminy na zasiłki zwrotne dla rodzin właścicieli lokali przeznaczone na remont dachu, przekazała kwotę w wysokości 120 000 zł.

Władze miasta, zdając sobie sprawę, iż udzielona pomoc dla mieszkańców tej kamienicy, którzy w większości przypadków są emerytami, rencistami, czy bezrobotnymi, może być niewystarczająca, postanowiły znaleźć inny sposób na poprawienie ich sytuacji. W krótkim czasie powstała inicjatywa zorganizowania koncertu charytatywnego, z którego środki w 100% przeznaczone byłyby na pomoc poszkodowanym. Dzień przed imprezą zainteresowanie zakupem biletów było tak duże, iż organizatorzy zadecydowali, iż odbędą 2 koncerty (o godz. 17.00 i godz. 19.00).

W koncercie charytatywnie wystąpił olsztyński zespół Zbigi Band oraz magik i hipnotyzer - Jurij Mokriszczew. Artyści poprosili tylko o zwrot kosztów podróży, które z prywatnych kosztów pokrył Burmistrz Marek Domin.

Koncert poprowadził główny organizator imprezy - Radny Rady Miejskiej w Biskupcu - Waldemar Jodko.

Po części muzyczno-magicznej programu głos zabrali przedstawiciele rodzin poszkodowanych w wyniku pożaru, którzy gorąco podziękowali za okazaną im pomoc. Łącznie sprzedano oraz "podarowano" (w zamian za wpłaty na konto) 454 bilety (kwota ze sprzedaży biletów - 2745 zł).

Oprócz sprzedaży biletów zbierano także pieniądze na aukcji (dochód z aukcji - 1476,14 zł), na którą różnorodne rzeczy przekazali mieszkańcy miasta i gminy Biskupiec. Na aukcji oferowano między innymi: obrazy Zbigniewa Kotyni, rzeźbę Pana Jacka Idźkowskiego, płytę dvd z filmem "Kameleon", z oryginalnym autografem Pana Piotra Machalicy, przekazaną przez Państwa Sarzyńskich, plakat z filmu "Moulin Rouge" z oryginalnym autografem Evana McGregora, przekazany przez Państwa Okuniewskich, liczne towary i gadżety przekazane przez Bank PKO BP, Sklep "Mini-Market" Pani S. Odzioby i K.Duszak, Firmę "Jadan" Państwa Duszkiewicz, Sklep Pani A.Janczary, Firmę "War-bis", "różności" własnoręcznie wykonane przez pacjentów Wojewódzkiego Ośrodka Rehabilitacji Kardiologicznej w Biskupcu oraz przez Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Do dnia 17 grudnia br. na konto MOPS wpłynęły środki finansowe w łącznej kwocie 10 445 zł:

od biskupieckich firm: MM International Sp z o.o. (1050 zł), Szpital Powiatowy w Biskupcu (500 zł), Pomarol S.A. (900 zł), "Elektrobud" A.Ostropolski (500 zł), ZNL (300 zł), Zespół Szkół w Biskupcu (225 zł), PWiK (300 zł), Urząd Miejski (300 zł);

od Radnych Rady Miejskiej w Biskupcu: którzy na I sesji zobowiązali się przekazać swoje pierwsze diety: A. Cichocki (180 zł), K. Janczara (300 zł), E. Lenart (120 zł), W. Jodko (160 zł), Z. Płonka (160 zł), F. Duchniewicz (160 zł), M. Krzyżewski (140 zł), J. Sporysz (160 zł), A. Radziszewska (50 zł), Z. Bielak (180 zł), A. Zarosa (120 zł), K. Ziemak( 130 zł), M. Bartnikowski (120 zł), T. Dudzic (120 zł), E. Maciejewski (30 zł);

od Burmistrza Biskupca Marka Domina: obiecana na I sesji pierwsza pensja w wysokości 4 200 zł,

od osób prywatnych: J.Wiśniewska (20 zł), B.Melcer (20 zł). Na dzień 16 grudnia łącznie na rzecz poszkodowanych w wyniku pożaru zebrano kwotę w wysokości: 14 766,14.

Dziękujemy gorąco wszystkim ludziom dobrej woli, którzy zechcieli wesprzeć potrzebujących w ciężkich chwilach. Każdy datek, każde "wyciągnięcie ręki" pomaga wrócić mieszkańcom budynku przy ulicy Armii Krajowej 10/12 do normalnego życia. Bardzo cieszy nas fakt, iż mimo tak dużego bezrobocia i złej kondycji materialnej większości z nas, znalazło się tak wiele osób, które potrafiły podzielić się tym, co posiadają.

Zobacz archiwum wydarzeń:
2002
2003
2004
2006

 
Urząd Miejski w Biskupcu